Citat:
Ursprungligen postat av paulstrom
Bojkott bestämd av vem? Spelare och tränare applåderade oss på bortaläktaren.
Fåtal? Skulle tro vi var 500-600 på bortasektionen och lika många till på övriga arenan. Vågar påstå att dessa utgör de mest trogna fansen eftersom man nonchalerade de hot som uttalts av en del sjuka individer som har fräkheten att kalla sig AIK:are
Förmodligen är de individer ur denna
misslyckade skara av ligister som spritt falska rykten om antalet tillresta AIK-supporters. Dom skulle ju "hindra" oss att gå på matchen vilket dom nesligen misslyckades med. Stora i ord, små i handling!
Du får gärna kalla mig för "jävla as" men ditt poänglösa inlägg blir inte bättre för det. Försök komma med lite fakta istället för jag utgår ifrån att du inte var i Gävle utan satt hemma och "stötade" vårt lag via radion! Sicket stöd det var!
Nej ni var inte 500-600 på bortasektion, jag har en vän som är Gefle-supporter som jag pratade med direkt efter match och då jag självklart frågade om det var mycket gnagare på plats och fick nej som svar.
Jag såg matchen på TV och om det spelar någon roll så var jag där året innan då det INTE var Bojkott.
Tror du det är bojkott för att det är roligt eller? Jag är född och uppväxt i Solna, gått på i princip alla hemmamatcher sen 2003 och även nästan alla försäsongsmatcher sen dess, åker även på så många bortamatcher jag kan.
Men nu när dom stora supportergrupperna uppmannar alla supportar till AIK att INTE åka på bortamatcher då de anser att AIK blir orättvisst behandlade pågrund av att vi är många som åker på bortamatcherna, så rättar jag in mig i ledet och åker inte även om jag vill.
Nej i mina ögon är du ingenting annat än en hobbygnagare som tycker det är lite små läckert att heja på AIK. Jag och många mer lever för den här klubben men det är något du aldrig kommer förstå.