Citat:
Ursprungligen postat av Glenn^
Hejsan,
Tack för alla svar!
Det som jag tycker var dåligt med min civilekonomutbildning var först och främst kvaliten på utbildning. När läraren exempelvis säger till klassen att använda linjal och uppskatta tangeringspunkten i en ekonomiskmodel istället för att räkna ut punkten med "svåra" deriveringar som blondinerna längst fram inte fattar ngt av, börjar man undra vad man givit sig in på! Att nivån på kurserna anpassas till de som fattar minst säger ngt om vilken kunskapsnivå man kommer att få.
Det är stor skillnad på exempelvis statistik som ekonomer läser och statistik som civilengenjörer läser. Det går faktiskt inte att jämföra!
Som ekonomstudent får du bara beröra du det ekonomiska ämnet väldigt översiktligt istället för att gå in på djupet och analysera.
Om man vill ge sig in i banksektorn och få ett jobb där man verkligen får använda sin hjärna istället för att ex boka in trading poster, leka spagettibratt o stå i kassan på SEB osv. gäller det att skaffa sig en gedigen utbildning, och det är verkligen inte ekonomutbildningen. Den lämpar sig bara för de som vill ägna sig åt redovisning enligt min mening.
Jag skulle absolut inte rekomendera en ekonomutbildning (med undantag av handels i sthlm) ens till min värsta fiende. Sådan skit är det!
/Glenn
Jag läser/har inte läst i GBG, utan i Umeå (FEK upp till D-nivå, NEK läser jag nu på B-nivå)
Det du först beskriver är väl A-kursen i nationalekonomis grafiska lösningsmetoder? Ekonometri (dvs modellbygge med tex mutipel regressionsanalys) och numerisk lösning kommer i alla fall på B-kursen i Umeå..
Ang. statistik vet jag inte hur det är GBG, men jag läste i alla fall 20 p (idag 30 hp) statistik, som är precis den statistikkurs som statistikerna börjar med. Däremot är den inte som ingenjörerna håller på med, de kör väl matematisk statisik?
Edit: jag håller med om att den matematiska nivån på ekonomprogrammet är väldigt låg, och de kunskaper som studenterna har är inte alls höga.. Fick i veckan förklara hur man löser ett ekvationssystem med två obekanta variabler. (gymnasiets b-kurs?)
Jag är i alla fall en blondin som sitter länst fram i klassrummet. Roligt nog är jag den enda som har 20 p statistik och fattar detta med matematik.