Citat:
Ursprungligen postat av Björnn
EU bör naturligtvis expandera så mycket som möjligt och omfatta alla länder i världen som ställer upp på EU:s ideologi och implementerar EU:s regler.
Inser du inte att när ett land går med i EU så har de ingen egen ideologi/röst.
Eu tvingar ju oss Svenskar att byta våra regel och regelverk och till och med så försökte de ta bort lakritspipor från våra godisaffärer.
De kommer göra samma sak mot er i Kosovo och oss Bosnier, för att inte tala om Serbien när det blir deras tur.
Helt ärligt talat, utan att vi börjar ett bråk nu: Varför skulle slaviska, östeuropeiska länder som Polen erkänna Kosovo?
Ok om du tycker att det är den rätta saken osv. visst, och Polen har varit ganska frispråkigt förut men det var bara ett exempel.
Tidigare krävde till exempel Polen att länder skulle få makt i enlighet med befolkningsmängd men blev nedtystad av EU. De krävde också att få behålla vissa egna lagar som DERAS BEFOLKNING genom demokratiska val (det de blödde för när de slogs mot kommunismen?) fått igenom men blev nekade.
EU Styr över länder, den byråkratiska centralregeringen undviker de demokratiska regelverk som människor runt om i Europa kämpat för i århundranden.