Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-02-23, 15:34
  #13
Medlem
Bajsfacistens avatar
Internet och usel undervisning i det svenska språket i skolan.
Citera
2008-02-23, 19:05
  #14
Avstängd
radikal08s avatar
Det är ju en sak att skriva så när man chattar tex via msn, men att skriva så på ett forum förstår jag inte.

Min polare förkortar allting som skrivs på msn, och det är jävligt irriterande. Men han gör det pga att han är dyslektiker, så när han förkortar allting som skrivs så syns det inte lika mycket. Ja förutom när han frkrtar allting och skriver meningar med varken komma punkt utropstecken eller frågetecken och förväntar sig att jag ska frstå v han mnr.

Ja, typ så där.
Att skriva så när man chattar har jag förståelse för, inte för att jag själv skulle göra det, men jag förstår. Men inte fan skriver man så på ett forum! Och inte fan skriver man så som en vuxen. Det förstår jag inte.
Citera
2008-02-24, 01:22
  #15
Medlem
catamis avatar
Det finns två sidor att se saken på.

Det ena Vi som är lite äldre växte upp i en tid då det som skrevs gjordes med en penna. Där dög inga onödiga förkortningar även om man kan tycka att det är där om någonstans det borde uppstått. Om man som jag gick en skrivmaskinskurs var man helt "off", förtappad och desillutionerad i klasskamraternas ögon.

Det andra När datorerna kom in i hemmen var diverse chatsidor först med att låta människor konversera mellan varandra. Det ena ledde till det andra och för att hänga med dök det upp små tangentprogram för att lära folk skriva snabbare. Det krävdes ännu snabbare skrivande för att vara ajour på chatten och där någonstans började man förkorta ord och ett chattspråk började uppstå.
Många unga idag saknar språkkunskap trots att de ägnar flera timmar per dag på internet. Allt går ut på att skriva, visa känslor och närvaro. De överbryggar sina språkliga brister med känslotecken (smileys) och på något sätt får de ihop det hela ändå till slut.

Vi som är äldre och tycker att vi har viss korrekthet i vårt språk våndas förståss men samtidigt måste man ju erkänna att de ungas undermåliga språk som bara består av förkortningar och nya modeord fungerar alldeles utmärkt när det handlar om ett språk som är ett mellanting mellan telefonsamtal och hastigt skrivande.
__________________
Senast redigerad av catami 2008-02-24 kl. 01:24.
Citera
2008-02-24, 01:36
  #16
Medlem
Tjennstroums avatar
Att folk skriver "d" och "e" tyder i vart fall på att de har ett gott talspråk.
Citera
2008-02-24, 10:59
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av antagonisten
Jag har märkt av att det främst är folk i åldrarna 8(?)-18 samt 40+ som använder sig av s.k. "fjortisspråk", i.e. att de skriver "d" istället för "det", "e" istället för "är" osv.

Vad beror detta på?
De flesta i åldersgruppen ~18-40 är hyfsat bra på att stava, de särskriver inte och ger oftast ett gott intryck av deras grammatik att döma, men annat är det med ynglingarna och åldringarna.
De stavar som krattor, använder ofta ett flertal utropstecken(!!!) och är allmänt dåliga på grammatik.

(Nu påstår jag naturligtvis inte att jag är sådär jättebra själv, men jag skulle nog ändå kategorisera mig själv som en "mellanperson", dvs. en person med hyfsade kunskaper inom det svenska språket.)

Har ni också märkt av detta fenomen?
Har ni kanske några idéer om vad det kan bero på?

Får jag gissa att du själv är i den åldern, språket har alltid ändrats och de kommer alltid finnas personer som är emot det. Varför inte göra det Svenska språket lättare om man kan. De som "vi" använder idag på msn är som stenografi men det klagar du inte på.
Citera
2008-02-24, 11:07
  #18
Medlem
Wittgensteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gossip_girl
De som "vi" använder idag på msn är som stenografi men det klagar du inte på.

Ser du ofta folk som använder stenografi på debattforum och i andra sammanhang där texten förväntas läsas av gemene man?
Citera
2008-02-24, 12:39
  #19
Medlem
Jrgens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjennstroum
Att folk skriver "d" och "e" tyder i vart fall på att de har ett gott talspråk.
Det beror väl på var de kommer ifrån. Här skriver de flesta förkortare "d" och "e", trots att de i själva verket säger "dä/at" och "ä".
Citera
2008-02-26, 03:03
  #20
Medlem
catami heja! 3 stavfel i den korta texten. sluta gnälla!
Citera
2008-02-26, 05:03
  #21
Moderator
MondoBizarros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 5piff
catami heja! 3 stavfel i den korta texten. sluta gnälla!

Alltid stor bokstav i början av meningarna!
Gör om, gör rätt!
Citera
2008-02-26, 05:44
  #22
Medlem
manganhs avatar
Om man nu inte kan skillnaden på de/dem så är det väl bara att skriva dom vilket passar in istället för båda orden, även om det är talspråk. Att göra på det viset så slipper man ju visa att man inte kan skillnaden.

Och sen har vi fenomenet med smileys. Som det redan påpekats så har det ju inget med grammatik att göra men jävligt irriterande är det. Största anledning för mig att byta till Pidgin då jag använder MSN är just att man kan stänga av dessa satans (Microsofts?) påfund i det programmet.
Citera
2008-02-26, 16:49
  #23
Medlem
Òðinns avatar
Det var väl full märkligt, ålder och grammatik har väl för helvete inget samband så länge du inte avser småbarn eller syftar på att min vard bättre och bättre på modersmålet sitt vart efter man nyttjar det (åtminstone tills man blir åderförkalkad 'dement').

Åldern är helt ovidkommande för ens grepp om modesmålet, då nödgas jag säga vad som däremot väger tungt.

Och det är huruvida man är ett satans nöt eller inte.

Är man ett dumhuvud så är man och då speglar det givetvis av sig på hur man skriver. Men då tvingas jag nämna att det finns en del gröthjärnor som skriver nyttjar onödigt svåra ord för att verka smarta och sådana är givetvis de största dumskallar man kan hitta.
Citera
2008-02-26, 17:19
  #24
Medlem
Egon3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Òðinn
... dundrade som självaste Tor ...
Nöjsam läsning!

För att vända på kuttingen: Ibland blir man glad av motsatsen till dåligt språk.
Jag har just läst senaste numret av ornitologernas tidning Vår fågelvärld.
Att där finns många vackra foton på fåglar, det är väl precis vad man väntar.
Inte lika självklart finner jag att texterna är utan undantag välskrivna, vilket
skulle illustrera att fågelskådare inte är dumskallar, i varje fall inte de ornitologer
som skriver i Vår fågelvärld. En av de återkommande skribenterna fyller 75 i år,
så trådtitelns hypotes styrks inte av det exemplet.

Nu skall jag försöka ge ungdomen ett råd. Skaffa minst ett intresse som ligger
utanför sfären skräpkultur och konsumtion. Öva ditt språk så att du är beredd
att skriva artiklar eller krönikor i en tidskrift med goda ambitioner inom det
aktuella ämnet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback