Citat:
Ursprungligen postat av NogaTrasig
Hur ser det ut på journalistikfronten? Är extremt sugen på att plugga i England. Går ut gymnasiet till våren med klart hyfsade betyg, majoriteten MVG, tre, fyra VG och ett par G. Har dock god arbetslivserfarenhet när jag har fått köra hårt med lokaltidningen.
Så, två frågor:
1. Såklart - var? Har hört om LCC och den verkar helt okej, kommentarer?
2. Hur strategiskt är det att plugga journalistik i England med tanke på framtiden? Tänkte först att det vore en perfekt grej att ha på CV:t, men en svensk utbildning kanske smäller högre på hemmaplan?
3. Vilken roll spelar arbetslivserfarenheten kontra betyg?
Hade siktet på London, men är absolut inte främmande för övriga England om det finns ett bättre alternativ.
Nu är jag inte expert på området, men det här är spontana reaktioner:
- i Storbritannien är inte det inte lika vanligt att läsa journalistik om man vill bli journalist. Det populäraste ämnet (flest antal sökande av samtliga utbildningar) att läsa på universiteten i Storbritannien är Engelska, vilket främst är litteraturvetenskap. Många som läser Engelska har som ambition att jobba med journalistik i framtiden. Detta fenomen är också vanligt i t.ex. USA. Det som spelar roll i England, USA är skolan och inte den specifika utbildningen. Vill du jobba med journalistik utomlands kan du komma väldigt långt med en examen i Engelska från Oxford, Cambridge, Yale, Harvard, Princeton etc... i UK är Durham och UCL två universitet som förutom Oxbridge har väldigt bra rykte för engelska.
Det är alltså engelska, och inte journalistik, som är vanligaste att läsa i den anglosaxiska världen för de som aspirerar att bli journalister. En stor fördel med att läsa på t.ex. ett amerikanskt universitetet är de starka skoltidningarna. De flesta universitet ger ut daily news. Att jobba på en tidningsredaktion hela studietiden ger ju en klar fördel när det är dags att söka jobb sen. och generellt är det väldigt fint att få bli chefredaktör för sin skoltidning - det pratas ju än idag om att Obama blev chefredaktör på Harvards skoltidning när han gick universitetet.
Har varit på studiebesök på SR och snackat om hur man ska få jobb där. De säger att det är otroligt hög konkurrens om jobben och att de under de senaste tio åren tagit in totalt 1 person som inte gått journalistikhögskola - den personen hade läst journalistik på folkhögskola istället. Nu vet jag inte vilken utbildning som är bäst i Sverige - men jag tror att det vore en bra idé att ta sig in på den om du vill jobba i Sverige sedan. Fast Oxford och Cambridge kan givetvis också hjälpa dig i framtiden.