Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2008-02-18, 11:18
  #1
Medlem
Kapten_Blaus avatar
Detta är min första tripp-rapport. Hoppas ni orkar läsa hela!
Den utspelar sig i Melbourne, Australien 16 Februari 2008.
Tidsangivelser är riktigt dåliga, men hoppas det funkar ändå!


Kön: Man
Ålder: 21
Längd: 178 cm
Vikt: ca 60kg
Substans: 4st E-tabletter (Double Cherry) / 2 personer
Medverkande: Jag, Saltarn, RomHoran
Tidigare Erfarenheter:
Jag - Marijuana+Hash (runt 30ggr), E (2ggr)
Saltarn - Marijuana+Hash (runt 30ggr), E (6-7 ggr)
RomHoran - Trippade inte, var bara med oss.



-Om Fem minuter drar vi!!
RomHoran ville komma iväg så vi inte skulle missa att se Sphongle spela. Vi satt 3 grabbar i en liten mini-buss och laddade inför kvällens rave. Bilen är inköpt för att resa runt i Australien med. Där satt vi i framsätet och drack Smirnoff Vodka samt massa vin.
Jag svepte i mig den sista vodkan och vid det här stadiet var man rätt så go! Började vandra mot stället och väl framme så upptäckte vi att kön in till stället inte precis var kort.
Fan, vi kommer aldrig in innan Sphongle går av, Ja,ja vi lär ju inte missa Raja Ram som inte startar förräns 3 på natten.

Vi hade egentligen inte planerat att ta någon drog denna kväll, men när man stod i den sega kön och väntade så blev man ju lite sugen och jag sa till Saltarn att lite Extasy skulle sparka fitt-kulorna rätt! 1 minut senare stod jag med 2 Double Cherry i handen. Inköptes av en sjysst kille i kön.
Saltarn och jag tog varsitt piller och stoppade ner i fickan. Jag skulle kunnat ta det direkt i kön om jag inte bestämt sen innan att nästa E-piller jag ta ska jag fan i mig sniffa. Det blev ju rätt bra sist....

Ca 20 minuter senare:

Helvete! Varför ska det börja blöda nu? Hade precis krossat pillret med bank-kortet, dragit 2 linor i vardera näsborre då jag märker att det börjar rinna blod ifrån näsan. Sitter på huk på toaletten och kön växer utanför. Rycker åt mig lite papper och försöker torka bort det värsta. Går snabbt ut till ett handfat och tvättar bort blodet jag fått på händerna.

- Ey man, What the Fuck have you done in here?!?

Fan, någon måste sett blodet på toa-locket! Skyndar mig ut mot baren allt eftersom kemikalie smaken i halsen blir starkare och starkare. Står i kön och börjar nojja att det ska synas att jag har blod i näsan. Står där en evighet känns det som (troligtvis 5 min), ska skaffa nått skit att skölja halsen med. Ger tillslut upp och sticker ner mot det stora dans-golvet för att leta upp polarna. Hittar polarna och Saltarn meddelar 2 saker:
1. Han har nyss droppat sitt piller.
2. Jag ser ut som fan i ögonen.
(RomHoran meddelade dagen efter att jag liknade Frankenstein och Saltarn var döden själv)

Äh tänker jag, nu jävlar ska det dansas. Dock när jag står där och dansar känner jag inget speciellt. Vafan, jag är ju nästan tröttare nu än innan!
Nästkommande timme går och jag blev tydligen rätt väck. Både saltarn och RomHoran försöker vakta mig eftersom jag tydligen gått runt och flummat och tagit i hand med nästan alla på stället.

Strax innan kl.3 så sitter iallafall jag och Saltarn i en soffa inne vid progressive golvet. Vi snackar om att ingen av oss kände så mycket just då av pillret och bestämde oss för att försöka skaffa 2 till. Går ut och tar varsinn cigg så länge. När vi sitter där så ser jag killen vi köpte av innan i kön. Jag hojtar på honom, han vänder sig om och ler. Vi köper 2 st till och jag droppar mitt direkt med lite vatten. Saltarn sparar sitt tills han kommer in. Vart lite upptagen med nån slovakisk tjej.
Jag kommer på att Raja Ram redan börjat spela och skyndar mig ner mot dansgolvet igen. Hittar RomHoran och försöker kommunicera. Han tycker nog jag är så väck så han orkade nog inte äns bry sig om att förstå vad jag ville. Skit samma tänkte jag, nu ska det dansas! Musiken pumpade på och jag dansade för fulla muggar!

Helt plötsligt slår det mig: FAN vad gött man mår nu då!
Känner att kroppen börjar få små ryckningar och lyckan börjar närma sig total! Blir även förvånad över min otroligt stabila kondition. Kan ju stå här och stampa några dygn till tänker jag. Sliter av mig skjortan och dansar vidare.
Saltarn möter tillslut upp mig på dansgolvet och säger att även han har tagit sitt andra piller. Han räcker över en nyrullad cigg till mig. Jag vet inte vad jag ska ta vägen. Jag blir så otroligt glad så jag kramar om honom och säger något i stil med: Jag har fan aldrig mått så här jävla bra!
Dansar vidare med ciggen i munnen och den smakar verkligen helt gudomligt underbart! Märker att jag skulle behövt något att tugga på dock eftersom mina käkar rör sig upp och ner hela tiden. Biter ihop tänderna utan att kunna kontrolera det. I vilket fall som helst så blir jag nästan som besatt av tanken att man faktist kan röka! Lämnar dansgolvet för att gå utanför och försöka hitta någon som har cigg. Hamnar hos 2 israeliska tjejer som snällt rullar sammanlagt 3 cigg för att bidra till min nya hobby: Kedjerökning!
Blev impad att de var från Israel och talade om för dom att Astral Projection minsann var världens bästa band och att dom 2 var så snälla eftersom de just rullat världens godaste cigarett! Efter en stund gick dom iväg, jag fick en kram av tjejerna och ett sms samtidigt:

[var Apddt.
??
Kom till stora dans höjter nu!]


Det var saltarn som tydligen ville ha in mig i värmen igen. Begav mig snabbt in. Saltarn meddelade att RomHoran vandrat hemmåt. Jahopp, jag har iallafall hittat meningen med livet tänkte jag. Jag ville dansa med precis varenda person inne på stället och dela med mig av min glädje.
Någon gång mitt i min dans så grips jag av panik. Jag såg något stort och svart som kröp på golvet snett bakom mig. Helvete, Jävla polishundar! Nu är det kört, nu kommer snutjäveln och ta mig. Jag stelnar till men inser inom 5-10 sekunder att det bara var en person med mask för huvudet som kröp på golvet av någon jävla anledning.
Jag blir lugn igen och fortsätter att njuta av en slags "orgasm" som aldrig verkar ta slut!

Frammåt halv 7 på morgonen ungefär känner jag dock att effekterna av de dubbla körsbären börjar släppa lite. Men genomsvettiga och glada dansar både jag och Saltarn vidare fram till stängningen strax efter 7. Innan vi lämnar stället så dricker jag lite vatten och hälsar på en del trevligt folk som fick glädjen att dansa med kanske världens gladaste och lyckligaste kille den kvällen! Väl ute möts vi av ljuset. Solen höll på att börja gå upp. Satt utanför och snackade med lite allt möjligt löst folk. Jag och Saltarn konstaterade att man var nu rätt klar i huvudet, lycklig som fan men vi såg helt fruktansvärt borta ut i ögonen.

En luffar aktig gubbe slår sig ner i vårat sällskap och lovar att han ska rulla en fet joint. Efter 30 minuter så tröttnar vi dock på att se "luffaren" tappa gräset på asfalten hela tiden. Varken jag eller Saltarn var särskilt sugna på joint nu ändå, så vi klappade gubben på axeln och vandrade sakta hemmåt.
Vi konstaterade att vi hade upplevt en magisk natt!
Sov underbart fran halv nio pa morgonen till halv sex pa kvallen.
Dagen efter ryckte hela kroppen efter att fa dansa mer trots att jag var hur javla sliten som helst.


Så bra som jag mådde ett tag där inne går absolut inte beskriva. Sen inser jag att denna rapport kanske inte blir så spännande med tanke på att det inte är några tunga substanser inblandade. Men vi hade en underbar natt och jag kände att jag ville dela med mig av den.

Slutsats:
Både jag och Saltarn har tagit E innan men vi har aldrig upplevt den här lyckan och den glädje man fick. Jag tyckte verkligen om allt och alla, förutom den där inbillade polis-hunden då! Första pillret gjorde mig mest väck och jag har lärt mig av mitt misstag. Ska fan aldrig mer sniffa E. Effekten varar kortare plus att blod ur näsan är inte det mest diskreta.

Tack till alla er som orkade läsa!
__________________
Senast redigerad av Kapten_Blau 2008-02-18 kl. 12:07. Anledning: detaljer...
Citera
2008-02-18, 11:33
  #2
Medlem
saftad_burks avatar
Låter lyckat, förutom det där med näsan då!
Försök få med lite mer detaljer om hur det kändes så kommer du nog få 4/5 istället för 3/5 nästa gång!

3/5 saftglas
Citera
2008-02-18, 12:04
  #3
Medlem
Kapten_Blaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saftad_burk
Låter lyckat, förutom det där med näsan då!
Försök få med lite mer detaljer om hur det kändes så kommer du nog få 4/5 istället för 3/5 nästa gång!

3/5 saftglas



hehe okej. tack for kritiken. fa se om det blir nagon mer. Men har 10 double cherry pa gang till, sa kanske det....
Citera
2008-02-18, 12:44
  #4
Medlem
MsPa1nTs avatar
Svårt,

Tyckte det var rätt händelselöst och du skulle mer ingeånde beskriva tankegångarna och känslorna. I rapporten så framstår det ju som att du peakade kanske i 30min eller någonting vilket som jag betvivlar

Hade varit roligt ifall du också mer ingående beskrev dina "side-missions" så att säga som man ofta upplever då , jag själv iaf, finner dessa otroligt mysiga och roliga.

2.5/5, men avrundas uppåt till 3/5
Citera
2008-02-18, 18:02
  #5
Medlem
HyperHoes avatar
3/5 helt ok trippraport

Edit: Yay 50 poster
Citera
2008-02-18, 18:12
  #6
Medlem
3.5/5 - Underhållande tripprapport! : D
Citera
2008-02-18, 22:05
  #7
Medlem
Klart helt läsvärd trip, skulle varit kul med lite mer upplevelser. 3/5
btw vart var ni i Australien?
Citera
2008-02-19, 02:23
  #8
Medlem
Kapten_Blaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MsPa1nT
Svårt,

Tyckte det var rätt händelselöst och du skulle mer ingeånde beskriva tankegångarna och känslorna. I rapporten så framstår det ju som att du peakade kanske i 30min eller någonting vilket som jag betvivlar

Hade varit roligt ifall du också mer ingående beskrev dina "side-missions" så att säga som man ofta upplever då , jag själv iaf, finner dessa otroligt mysiga och roliga.

2.5/5, men avrundas uppåt till 3/5



ok, ska tanka pa det till nasta gang. side-missions?
Citera
2008-02-19, 02:24
  #9
Medlem
Kapten_Blaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thalll
Klart helt läsvärd trip, skulle varit kul med lite mer upplevelser. 3/5
btw vart var ni i Australien?



vid detta tillfalle sa befann vi oss i melbourne.
Citera
2008-02-19, 02:44
  #10
Medlem
MsPa1nTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kapten_Blau
ok, ska tanka pa det till nasta gang. side-missions?

Exempel:

Du ska gå på toa, men fastnar framför något på vägen eftersom det är så fint/fult/snyggt etc och tankarna flödar.

Finns många bra exempel.

Edit: Ändrar mitt betyg från 3 till 4/5. Var faktiskt bättre andra gången jag läste den.
Citera
2008-02-19, 04:15
  #11
Medlem
Kapten_Blaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MsPa1nT
Exempel:

Du ska gå på toa, men fastnar framför något på vägen eftersom det är så fint/fult/snyggt etc och tankarna flödar.

Finns många bra exempel.

Edit: Ändrar mitt betyg från 3 till 4/5. Var faktiskt bättre andra gången jag läste den.



hehe, okej. forstar vad du menar! saken ar den att jag har sma minnesluckor, dels kanske p.g.a vodkan innan. Men till exempel har jag fatt berrattat att jag gick otroligt sakta nerfor trappor och gjorde 'hi-five' med typ alla som gick forbi. Men ska forsoka fa med mer i nasta rapport om det blir en sadan.

Tack for betyget
Citera
2008-02-19, 04:22
  #12
Avstängd
INT3Ls avatar
3.5/5 Det är alltid roligt att läsa när folk har roligt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback