Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-02-14, 23:00
  #1
Avstängd
Ohers avatar
Tänk er att ni går i nian. Ni ska nu söka till gymnasiet, ni har rätt hyggliga poäng dvs vg i genomsnitt på allt. Vilken linje, och vad skulle du utbildat dig till?. Jag skulle valt media, och sedan försöka bli art director.
Citera
2008-02-14, 23:05
  #2
Medlem
-jOE!s avatar
AD efter medialinjen? Sorry grabben, men du får tända på en joint, sova på saken och återkomma till FB om ett par år!
Citera
2008-02-14, 23:07
  #3
Medlem
debians avatar
jag valde sam och sen läste naturvetenskapligt basår på komvux. så om jag fick välja om så skulle jag valt natur direkt....

Men jag var rätt korkat och omotiverad när jag var ung (innan jag gjorde lumpen och blev intelligen och motiverad) så jag hade nog inte pallat natur direkt... jag var tvungen att gå lite långsamt fram.
Citera
2008-02-14, 23:13
  #4
Medlem
Utan att tveka så är det "bästa" (ger flest valmöjligheter) natur.
Citera
2008-02-14, 23:49
  #5
Medlem
Owes avatar
Skulle gå Teknik.Lika mycket matematik och Fysik som natur och istället för språk och biologi läser man Konstruktion,Produktion och CAD.
Citera
2008-02-15, 06:36
  #6
Medlem
NV eller Teknik, så skulle jag slippa slita ut mig på ett basår.
Citera
2008-02-15, 07:43
  #7
Medlem
taffies avatar
Sam/Sam och sedan försöka läsa till mig ett lätt 20.0 ( är troligtvis inga problem om man försöker lite). Eftersom höga betyg ger större valfrihet än lästa kurser ( man kan dock komma att få plugga ett tekniskt basår men det är vell inte hela världen ?)
Citera
2008-02-15, 08:04
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taffie
Sam/Sam och sedan försöka läsa till mig ett lätt 20.0 ( är troligtvis inga problem om man försöker lite). Eftersom höga betyg ger större valfrihet än lästa kurser ( man kan dock komma att få plugga ett tekniskt basår men det är vell inte hela världen ?)

Det är absolut inte hela världen, men däremot tror jag att om jag hade gått ett mer ambitiöst program. Med personer som hade lite mer klara målsättningar, så tror jag att jag hade känt en mer possitiv press att prestera.
Citera
2008-02-15, 08:27
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Owe
Skulle gå Teknik.Lika mycket matematik och Fysik som natur och istället för språk och biologi läser man Konstruktion,Produktion och CAD.
Konstruktion och produktion från gymnasiet har du generellt väldigt liten nytta av i ditt framtida liv. Kommer du läsa till produktions- eller construktionsingenjör kommer du får läsa produktion eller konstruktion så du storknar och dina fjuttkurser från gymnasiet kommer inte spela någon roll då de är på en allt för låg nivå. Språk däremot är utsikterna mycket större att du kommer ha nytta av.
Citera
2008-02-15, 08:32
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EBIT
Utan att tveka så är det "bästa" (ger flest valmöjligheter) natur.

Det stämmer OM man är väldigt duktig i skolan, eftersom NV-folk som läser tunga kurser ofta blir utkonkurerade när deras betygssnitt kanske inte är det bästa. Vad är enklast att få MVG i , digitalfoto eller kemi B?

Jag skulle nog välja Sam eller Teknik om jag inte var väldigt duktig vad det gäller matte och naturkunskaps-ämnena då skulle jag välja natur.

Men med rätt val på TE-programmet kan du få i princip det bästa från både Sam & Nv. T ex läsa FyB & MaC & D som ger behörighet till Civ-programmet. Sen kan man lägga till Historia A och sen kommer man in på de flesta samhällslinjer efter gymnasiet. Det man missar är väl t ex läkarlinjen...
MEN man slipper läsa Kemi B & Biologi, plus att man slipper B-språk vilket jag iaf tycker är träligt men förmodligen kan man välja till något av dessa också om man vill.

Det är ju en smula skevt i grund och botten att det är bättre att ta slapp-kurser & få bra betyg än att verkligen läsa tunga kurser och få ett sämre snitt.

Om man ska börja gymnasiet nu bör man dessutom vara lite införstådd i detta: http://www.regeringen.se/sb/d/8543/a/77582 väljer man rätt kurser kan man få upp till 2.5 poäng extra i betgyssnittet vilket är ganska mycket.
__________________
Senast redigerad av poisonidea 2008-02-15 kl. 08:34.
Citera
2008-02-15, 08:39
  #11
Medlem
kultingens avatar
Jag skulle läst natur och utbildat mig till veterinär. Bortsett från behörigheten man får från gymmnasiet så är det ganska så nära totalt värdelöst.
Citera
2008-02-15, 08:50
  #12
Medlem
tigertompas avatar
Det spelar ingen roll vad man väljer egentligen. Det är helt enkelt skitsnack från studievägledaren att det här är ett livsviktig beslut för dig. Du kan alltid läsa om ett år eller läsa en utbildning på folkhögskolan, eller läsa upp saker på komvux om nu de sistnämda kommer finns kvar i framtiden.

Om man har bra betyg så kan man alltid tenta upp ett vg till mvg som skolan erbjuder och komvux gör de väl också tror jag.

Jag läste samhälle ekonomi, men skulle nog ha läst barn och fritid istället. Det spelar ingen roll egentligen vad du väljer.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback