Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-02-11, 02:45
  #1
Medlem
Ny Teknik skriver om det danska rederiet Maersk, vars flotta tydligen inte är helt miljövänlig...

"Det danska rederiet Maersks tusenhövdade fartygflotta släpper ut över en miljon ton svaveldioxid per år. Det är lika mycket som nio miljarder bilar – tolv gånger så många bilar som det finns på jordklotet."

"Enbart Emma Maersk, världens största containerfartyg, släpper ut lika mycket svaveldioxid som 50 miljoner bilar."

http://www.nyteknik.se/nyheter/energ...ticle65502.ece



Nu vet jag inte exakt hur stor åverkan svaveldioxid har på miljön, men det låter ju inte helt trevligt.
Citera
2008-02-11, 02:57
  #2
Medlem
He-man fans avatar
Det försurar vatten och även marken när den väl kommer i kontakt med det.
Låter inte bra,men det kostar väl för mycket för dom ska bry sig göra något.

Jag "känner på mig" svenska staten hade velat gått in å lägga sjufaldiga skatter på det dära om dom bara kunnat
Citera
2008-02-11, 03:38
  #3
Medlem
tjaboooos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av namram
"Enbart Emma Maersk, världens största containerfartyg, släpper ut lika mycket svaveldioxid som 50 miljoner bilar."
Hade det varit bättre att köra runt lasten på 14.000 lastbilar ?

Fel att klaga på bolagen egentligen, dom ser ju på vad det kostar och kan man spara in på exempelvis partikelfilter så görs det för det är ytterst få som är beredda att betala mer för transporten.
__________________
Senast redigerad av tjaboooo 2008-02-11 kl. 03:44.
Citera
2008-02-11, 12:16
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjaboooo
Hade det varit bättre att köra runt lasten på 14.000 lastbilar ?

Fel att klaga på bolagen egentligen, dom ser ju på vad det kostar och kan man spara in på exempelvis partikelfilter så görs det för det är ytterst få som är beredda att betala mer för transporten.
Jo, men kanske borde EU eller liknande kunnat ge ekonomiskt stöd till detta. Men det är klart, 25 miljoner kronor per fartyg x 1000 blir extremt mycket pengar.
Citera
2008-02-11, 19:51
  #5
Medlem
Maersk är knappast unika i att släppa ut stora mängder svavel. Alla stora båtar går på heavy fuel oil som är en trögflytande olja som innehåller upp till 2% svavel. Det är inga vackra saker och kan jämföras med miljödiesel (Mk1) som innehåller runt 2 ppm svavel. Det är inte svårt att avsvavla kolväten men det är svårt att få till ett globalt regelverk för fartygsbränsle.
Citera
2008-02-11, 19:55
  #6
Medlem
tjaboooos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av namram
men kanske borde EU eller liknande kunnat ge ekonomiskt stöd till detta.
Är ju en bit på vägen men skulle nog behövas lite hårdare regler också.

Först 2010 börjar regler gälla om att hjälpmotorer på fartyg skall drivas av "hamnolja" för att minska utsläppen så det går förbannat segt.
Citera
2008-02-12, 16:53
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zotamedu
men det är svårt att få till ett globalt regelverk för fartygsbränsle.
Hur svårt är det? Vari ligger de största svårigheterna?
Citera
2008-02-12, 17:00
  #8
Medlem
frankie16s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av namram
Hur svårt är det? Vari ligger de största svårigheterna?

Att stora delar av världen inte är lika tillväxtfientlig som EU.
Citera
2008-02-12, 17:22
  #9
Medlem
hdavidssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frankie16
Att stora delar av världen inte är lika tillväxtfientlig som EU.
Det är mycket lätt att få till.

Gör såhär.

Alla båtar som vill stanna till i EU-hamn får böta 6.000.000.000 om de inte har rätt filter.

Det är så jävla lätt om man bara vill.
Citera
2008-02-12, 17:45
  #10
Medlem
suryoyos avatar
Det låter rätt vinklat det där, varför nämner dom inte många asiatiska redare som kör på tjockolja med dubbelt så hög svavelhalt.
Citera
2008-02-12, 18:58
  #11
Moderator
Falukropps avatar
Problemet är som sagt att de kör på riktigt skitbränsle. Till och med lågsvavlig tjockolja ligger runt 1% svavel. I vanlig RMG380 kan svavelhalten ligga närmare 4-5%.

Det sitter väl en 14-cylindrig 96:a på runt 80MW i Emma Maersk tror jag. En rimlig dygnsförbrukning på full fart kunde vara runt 300 ton.
Med lågsvavlig tjockolja skulle det motsvara 3 ton svavel per dygn som förbränns. En snabb överslagsräkning ger att det bildar ganska exakt 6 ton svaveldioxid.

Såvitt jag förstått så är det rent överjävligt att skilja av svavelföreningar från avgaserna också. Det är väl tvättning i nån vatten/kalciumföreninglösning som gäller kan jag tänka mig. Känner inte till kemin exakt, men antar att slutprodukten är kalciumsulfat i alla fall. Det blir en enorm kostnad att ha en sådan anläggning ombord. Först och främst kostar anläggningen en massa i anförskaffning. Sen ska man ha det där kalciumsaltet för tvättningen. Och som om det inte vore nog måste man ta hand om slutprodukten också. Får känslan av att det skulle bli billigare att köra på finare olja i alla fall.

Och jo, IMO har nya regler på gång. Men som sagt, såntdär går långsamt. Det finns inte en redare som inte motarbetar förslag om striktare miljöregler.

Det man kan hoppas på långsiktigt är väl att fler går över till LNG eller LPG-drift på sikt. Då löser sig svavelproblemet per automatik.
Det är fortfarande en hel del problem med logistiken vad det gäller sånt, man kan betrakta i alla fall LNG som en färskvara, eftersom man håller det kallt, och därmed flytande genom att låta det gasa. Och sen vill det ju till att man har lite robustare tankar ombord också. Olycksrisken blir ju betydligt mycket större. Är för övrigt inte helt säker på att jag skulle vilja jobba på en LNG-driven båt när den är 20 år gammal...
Citera
2008-02-12, 19:27
  #12
Medlem
Man måste beakta var svaveldioxiden släpps ut också..

Svaveldioxid är i första hand ett regionalt miljöproblem. Om det släpps ut långt ute till havs och tvättas ut av regnet innan det når land gör det inte samma skada som svavlet som släpptes ut från kolkraftverken i det gamla Östtyskland och drev in över Götalanden.

Om det hamnar i sjön blir det natrium eller kalciumsulfat av det och det är det. Ingen skada skedd alls. Havets buffertkapacitet är oerhörd.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback