Citat:
Ursprungligen postat av Flatliner
En idè om hur man kanske skulle kunna hantera bråken och problemen på trådarna i det stängda forumet.
.......
Bara en fundering om hur det kan underlätta, kanske blir svårt att genomföra i praktiken.
För att stimulera kvalitativt så kan mycket väl de deltagandebegränsningsregler som finns i laidback tillämpas. Dvs. inläggs-tidsgräns för vem som är tillåten att delta. Vilket bör minska ned på trollandet om reglerna efterlevs och trollen bannas mer effektivt.
Sedan är det självfallet bra att minska ned på den inproduktiva censuren. Fenomenet är en djup psykiatrisk störning i personligheten av olika grader, genom att upphöja den till en egen sexuell läggning så censurerar man det faktumet att tillståndet emanerar ur en patologi. Handikappet att inte kunna anknyta emotionellt till medmänniskor i sin egen ålder behöver inte alls censureras och upphöjas till något det naturligtvis inte är - kan inte se att någon tjänar på en sådan censur.
Genom att censurera tillståndets ursprung och grunder så hjälper man de med dessa bristande självinsikter att återigen censurera ursprungspunkten för sig själva. Jag kan inte på något vis se att detta är en uppgift för Flashback forum. Varför denna censur? Vad leder den till?
Företeelsen bör kunna diskuteras ur flera av sina aspekter. Det bör vara tillåtet att diskutera om att knulla peddot såväl som att modda det inom ramen för samma forum. Det vill säga ingen censur på det naturliga gensvaret som störningen väcker, vilket skulle kunna ge en onödigt snedvriden debattbild och samtalsflora. Bättre med ett öppet samtalsklimat där även peddot ska kunna defloreras objektivt. Kan inte se några fördelar om peddot censureras från det naturliga gensvar som störningen levererar, kan ni? Varför skulle vi ha en sådan censur?
Vid en kreativ debatt bör flera aspekter kunna få komma till tals än den inskränkta sexualpreferens vilken kännetecknar peddot, då denne också bör kunna göras till objekt för andra gruppers amorösa leklusta. Mindre trollande, mindre censur.
Tidigare förslag, se även:
http://www.flashback.org/showpost.p...&postcount=214