Den stör relativt högt upp på min vill se-lista. Gillar Clooney och han ska ju tydligen vara rätt bra i just Michael Clayton, vilket gör den intressant för mig.
Vet att den där jobbiga killen med ohyggligt fult hår och noll kunskap om film gav den fem stolar av fem möjliga. Han tyckte den här FILMEN var JÄTTEbra.
Bra skådespelarinsatser men ändå märkligt oengagerande enligt min mening. Ska väl kännas som en spännande thriller antar jag men jag satt mest och gäspade och kollade på klockan. Tre av fem får jag väl ändå ge den.
Såg den på bio i november. Du har rätt, den är fullständigt underbar! Lättast den bästa filmen jag sett under 2007. Alla inblandade spelar fantastiskt, George Clooney, Sydney Pollack, Tom Wilkinson och Tilda Swinton. Slutet är riktigt är bra också!
såg igår, jag gillar ju clooney numer som fan och det är kul att se honom pga att jag omvärderat honom så radikalt, denna tyckte jag hade bra skådespelare rätt igenom, ganska bra grundstory och motiv med pressade professionals och där det ställs på sin spets vad de gör får att få den höga lönen osv osv, detta har dock berörts bättre i en annan film från 99 som inte fick de oscars den skulle ha, den här tyckte jag blev lite överdriven mot slutet och tyvärr att själva slutet var lite billigt och har gjorts så många gånger tidigare, det som jag gillade särskilt mkt var den där engelske skådisens karaktär och hur jävla äcklad han blev av alltihopa för det kändes som jag aldrig sett förut.
sen det där med att slänga in klockan i bilen alltså, jag brukar inte gnälla på sånt här men de brukar väl kolla efter tänder och andra kroppsrester
alltså typ 7/10 på första titten och jag är lite besviken pga att jag faktiskt väntat mig mer då den ju redan oscarsnominerats i flera tunga klasser. Den var inte så smart som den ryktats vara IMHO
Va fan, alla oscarnominerade filmer verkar ju folk tycka vara sega och tråkiga... är det ni som har kass filmsmak eller har ni rätt :/
Min favoritfilm från 2007 iaf (då har jag inte sett There Will Be Blood ännu). Clooney är bra men framför allt Wilkinson briljerar IMO. Väl värd att se.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!