Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-01-29, 19:08
  #1
Medlem
God afton!
Jag har efter en hel del funderingar bestämt mig för att jag vill lära mig spela elbas. Varför? Jo - för att basen enligt mitt tycke är det absolut viktigaste elementet för att få musik att låta förbannat bra. För att få mig att "tända till" på en låt måste det svänga - och basen bidrar ju knappast lite till detta...

Lite annan vettig bakgrundinfo är att jag spelat trumpet i snart tio år. Jag anser därför mig själv vara en någorlunda rutinerad musiker. Jag har i princip aldrig provat något annat instrument, förutom min röst, som jag gärna använder när ingen lyssnar.

Självklart uppkommer ett antal frågor i samband med ett sådant här beslut. Jag äger ingen elbas, så därför behöver jag ju köpa mig en... Där uppstår den första frågan - ska jag köpa nytt eller begagnat? I regel brukar man ju få mer "bang for the buck" när man köper begagnat - men i lite sämre skick. Vad anser ni är bäst? Jag vill tillägga att jag absolut inte är ute efter något billigt skit som låter åt helvete dåligt. Jag vill gärna ha något att växa i. Min absolut maximala budget ligger på 10 lax för själva basen. 7-8 tusen är fullt rimligt. Förstärkare har jag.

Nu till nästa fråga - ska jag satsa på 4- eller 5-strängat? Som sagt vill jag gärna ha något att växa i. Varenda duktig basist jag pratat med har kört 5-strängat hela bunten, vilket får mig att fundera - är det för att de just är duktiga och därför kan hantera 5 strängar? Eller är det för att de helt enkelt vill ha ett större register att röra sig inom? Jag skaffar mig gärna en 5-strängad bas, så länge det inte är "skitmycket" svårare att spela. Hellre ha det svårare i början än att sitta där något år senare och ångra att man inte köpte 5-strängat. Jag hör gärna era åsikter...

Nu har jag säkerligen glömt något, men lite allmän vägledning skulle sitta fint.

Tack på förhand!
Citera
2008-01-30, 00:07
  #2
Medlem
Captain Colors avatar
Har du råd så köp nytt! Basar över 5000:- brukar inte skilja sig nämnvärt ljudmässigt mot dem över 10 000:-, man betalar bara massor för märket. Ang. 4- eller 5-strängat så får du tänka på om du verkligen kommer att behöva spela lägre än tjockis-E-strängen klarar, för det handlar bara om att få ett större register att röra sig inom. Vad har du tänkt spela för musik? Många skitbra basister spelar ju 4-strängat; Flea i Red hot chili peppers, Matt Freeman i Rancid och Chris #2 i Anti-Flag för att nämna några... Lycka till!
Citera
2008-01-30, 01:07
  #3
Medlem
Jiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tant Märta
I regel brukar man ju få mer "bang for the buck" när man köper begagnat - men i lite sämre skick. Vad anser ni är bäst?

Jag skulle absolut köpa begagnat, men ha med någon bekant som kan säga om instrumentet är värt pengarna eller inte. Har du ingen sådan bekant så är det mycket tryggare att köpa nytt. Att köpa begagnat behöver inte heller betyda att du får ett sämre instrument än när du köper nytt. Att spela på ett instrument gör det inte nödvändigtvis sämre, tvärtom i många fall.

Citat:
Ursprungligen postat av Tant Märta
Jag skaffar mig gärna en 5-strängad bas, så länge det inte är "skitmycket" svårare att spela. Hellre ha det svårare i början än att sitta där något år senare och ångra att man inte köpte 5-strängat.

Jag tror inte att det är värst mycket svårare att lära sig femsträngat än fyrasträngat om man börjar från noll. Jag spelar själv inte bas, men eftersom jag spelar gitarr så kan jag föreställa mig att det inte ska vara så stor skillnad. Ska du spela vanlig pop/rock så behöver du dessutom bara två strängar som mest.
Citera
2008-01-30, 09:42
  #4
Medlem
Tack för svaren!

Citat:
...det handlar bara om att få ett större register att röra sig inom.
Från andra håll har jag hört att det större regisret kan vara ganska betydelsefullt. Självklart beror det mycket på vad man spelar för musik.

Jag kommer nog spela mest jazz och reggae (och annat som svänger), men lite pop och rock kommer säkerligen förekomma.

Citat:
...ha med någon bekant som kan säga om instrumentet är värt pengarna eller inte.
Sådana bekanta har jag (en farbror t.ex.), men de har jag inte på nära håll. Jag har för övrigt börjat sikta in mig på att köpa nytt.

Jag har börjat kika lite på Ibanez SR505 (http://www.ibanez.com/bass/guitar.aspx?m=SR505). Tror ni att den kan vara ett bra köp? Den har fått mycket bra omdömen, och ligger i en fullständigt rimlig prisklass. Snygg är den också, och den faktorn är faktiskt ganska viktig (tyvärr).
Citera
2008-01-30, 14:56
  #5
Medlem
Så här är dets avatar
Hörru Dalakärringen! 5-strängar är inte speciellt svårt att hantera om en gittar har 6 strängar.
Bas är mycket enklare än gittar för då har man som sagt var mindre strängar att hålla reda på.

Nu blev även jag sugen på att köpa en bas.
Citera
2008-01-30, 15:18
  #6
Medlem
Salachtins avatar
Om du ska köpa nytt rekommenderar jag dig att beställa utanför Sverige men inom EU, föreslagsvis Tyskland. Det kan du tjäna många långa tusenlappar på. I övrigt lär Fender har många fina jazzbasar i din prisklass.
Citera
2008-02-04, 23:00
  #7
Medlem
Det säkraste och enklaste är att satsa på en ny Fender. Bra kvalite och bra ljud. Jag har själv en Fender Pbas från 2006. 5600:- ny.
Citera
2008-02-04, 23:57
  #8
Medlem
Valeks avatar
min spontana åsikt är att du ska ge fan i att köpa beg såvidare du inte har med dig någon som "vet vad det handlar om" och kan se vilket skick basen är i (halsvinkel, stränghöjd, mekanik o.s.v). Jag jobbar i en musikaffär och får alldeles ofta besök av folk som har betalat överpris för knappt spelbara instrument . Angående 4 eller 5 strängar så borde ju 4 räcka, 5 strängar används mest (enligt mig) inom extrem-metal och dansband. När det kommer till olika märken så har Warwick´s basar stulit mitt hjärta, dom har massa roliga rattar att vrida på och dessutom riktigt schysta halsar. Annars e ju Ibanez väldans trevliga.
Lycka till.
Citera
2008-02-05, 02:06
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Så här är det
Hörru Dalakärringen! 5-strängar är inte speciellt svårt att hantera om en gittar har 6 strängar.
Bas är mycket enklare än gittar för då har man som sagt var mindre strängar att hålla reda på.

Nu blev även jag sugen på att köpa en bas.
En gittar är svårare att spela än en elbas? Det dummaste jag hört idag , bas och gittar är inte samma sak, och fungerar inte på samma sätt.
Det enda svåra med att spela 5-sträng är omställningen från 4 till 5 strängar, men varför stanna vid 5? vill man kan man ju ta en 6, 8 eller varför i helvete inte en 10a?
Själv tycker jag att registret från den djupa delen slutar bra där det gör vid C (nedstämt såklart ).

När det gäller ditt inköp så bör du köpa en dyr och bra, det är viktigt för att kunna utvecklas.
begangnat? det beror på om du har någon som kan skiten, du vill inte köpa en som är sönderstämd av jenka 28, ej heller en uttorkad av peter 58 som inte har hållt den varm och fuktig nog.

Annars är det det bästa att skita i märke och gå på det du fattar tycke för när du provspelar, och nummer ett i viktighet SKIT i utseendet!

Själv rekommenderar jag Thunderbird-modellen och ESP-märket, samt en fet distpedal(rekomenderar BIG MUFF).

Avråder sen från all sorts plektrum om du nu inte känner för att spela metal.

edit:avråder från Ibanez då jag tycker de suger, men det är min åsikt.
Citera
2008-02-05, 12:03
  #10
Medlem
jag säger 4-strängad..
det är hårdare att hålla sig till grunderna
plus att det bara är töntigt med sträng iver
7-strängade gitarrer & 5-strängade basar 8-pukor
det imponerar bara på den som har 7-pukor

för 10 papp på vendolin kan du nog hitta något du kommer vara mer en nöjd med!
Citera
2008-02-05, 17:12
  #11
Medlem
iddqds avatar
Som flera andra sagt är nog nytt bäst, då slipper du bli blåst. Jag föreslår att du letar upp en bra musikaffär och ber dem om råd. Angående strängarna... Jag har en fyrsträngad bas som jag stämde ner till BEAD eftersom jag ville kunna spela lite mörkare toner. Jag klarar mig rätt bra på det, men det är ändå lite irriterande att inte kunna spela alla toner som man kan på en vanlig fyrsträngad. Hade jag haft din budget så hade jag helt klart valt en femsträngad, men det är ju bara jag. Jag tycker du borde bestämma dig för vilken musik du vill spela och utgå därifrån.
Citera
2008-02-05, 20:08
  #12
Medlem
Nefuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Så här är det
Hörru Dalakärringen! 5-strängar är inte speciellt svårt att hantera om en gittar har 6 strängar.
Bas är mycket enklare än gittar för då har man som sagt var mindre strängar att hålla reda på.

Nu blev även jag sugen på att köpa en bas.

Det är ju förhelvete inte samma sak. Jag är (jävligt bra) gitarrist och spelat lite bas så jag vet vad jag snackar om. Med samma resonomang är gitarr svårare än fiol, vilket det inte är.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback