Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-01-28, 22:37
  #1
Medlem
någon som kan en fet VST plugin synth program?
Citera
2008-01-29, 12:09
  #2
Moderator
Nospheratus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Metal_s86
någon som kan en fet VST plugin synth program?
Det där är lite som att fråga om någon kan ge förslag på en fet websajt. Det finns massor med vst-synthar. Kan du precisera mer vilken typ av ljudbild du hade tänkt dig, techno? orkester? trance? italodisco?

Native Instrumets Atmosphere är rätt fet storleksmässigt, men jag vet inte om det är något sånt du letar efter.
Citera
2008-01-29, 14:16
  #3
Medlem
moondawns avatar
Finns ju hur mycket som helst.Som mannen över mig säjer,vad vill du göra..?
Som frågeställningen lyder nu är ju som att säja finns det några pianon?
Citera
2008-01-29, 16:16
  #4
Medlem
HATs avatar
Kolla http://www.kvraudio.com/ så får du en miljon tips på schyssta VST-instrument.
Citera
2008-02-02, 18:27
  #5
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Metal_s86
någon som kan en fet VST plugin synth program?

jag använder endast hypersonic.
finns väl andra bra också, halion tex.
men om dom är feta vet jag inte. duger dock bra till mej.

finns ju en hel del att välja bland. bara att ladda ner
Citera
2008-02-02, 20:38
  #6
Medlem
CXTs avatar
z3ta verkar det vara många som använder, men jag tycker nog att sytrus är både smidigare att använda och låter bättre. Säkert är iallafall att man aldrig kan ha för många (särskilt i denna tidsålder av illegala digitala distributionskanaler), för mej är det iallafall så att kreativiteten stagnerar ifall jag lär mej mitt vst-instrument för bra. Eller för dåligt för den delen.

Camelspace och Psp nitro är två vst-pluggar som jag använder mycket. Passar till långt ifrån alla sorters musik, men är perfekta verktyg för att smutsa ner och fylla ut ifall man pysslar med exempelvis psykedelisk trance eller annat lite flummigare elektroniskt.
Citera
2008-02-03, 00:05
  #7
Medlem
ljuglampas avatar
Jag använder Nexus och tycker den gör ett väldigt bra jobb till det mesta. Med alla expansionspack som finns att tillgå ökar flexibiliteten än mer:

http://refx.net/?lang=en&page=products/nexus/summary
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback