Citat:
Ursprungligen postat av Drullknull
Vi kan dra ekonomiska teorier sida upp och sida ner, [...]
Bara berätta (bevisa) vad min eknomiska teori har för brister, så ska jag genast sluta förespråka den.
Citat:
[...] till syvende och sist handlar det om individens frihet, liberaler erkänner inte individens suveränitet, enklare än så blir det inte min vän.
Varför inte?
För att de tror på frivillig kapitalism?
För att de anser att markägande är legitimt?
Citat:
Anarkister erkänner människors rätt att ingår vilka avtal som helst, samtidigt kräver de sin rätt att få leva ifred utan inkräktande stat eller förslavande kapital.
Att nattväktare och andra etatistliberaler förspråkar en inkräktande stat håller jag asbolut med om, men låt oss inte dra över alla liberaler med samma kam
Däremot förstår jag fortfarande inte vad som håller folk från att bojkotta statliga tjänster i den mån det går, och starta egna kooperativ? På vilket sätt tvingar "kapitalismens onda klor" er att jobba för företag som drivs av onda entreprenörer (och ja, staten spelar en stor roll här, det håller jag med om. Men bara för det behöver inte kapitalism i sig vara något dåligt)?
Och innan du frågar: Ja, jag är agorist. Jag sköter så mycket jag bara kan svart.
Citat:
Det samma kan tyvärr inte sägas om liberaler, de förespråkar hegemoni, något Max Stirner mycket skarpsynt iaktog.
I ett helt fritt samhälle behöver man inte interagera med någon annan än likatänkande, om man nu känner för det...
All agression mot andra är förbjuden.
Så... Hur förespråkar alla liberaler hegemoni?