Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-01-20, 15:20
  #1
Medlem
Hej, en kompis till mig ska sälja sin Volvo C70 T5 med 300+ hästar...

års modell -00. Mätarn står på 10500 km och bilen har inga tekniska fel.
Då det är jag som ska sälja bilen till honom så undrar jag över vad jag bör tänka på, aldrig tidigare sålt en bil förut så alla tips är välkommna.
Han är inte i Sverige för tillfället och har skrivit över bilen på mitt namn o frågat om jag kan sälja den åt honom.
Självklart är jag medveten om att jag skulle kunna ta bilen eller pengarna utan vidare men det kommer inte på tal, så glöm den teorin...

Komigen nu ös på med tips....
Citera
2008-01-20, 23:30
  #2
Medlem
Darkwing Ducks avatar
OK, jag öser på med ett tips:
Lämna inte iväg bilen till någon som "ska betala på måndag", eller till någon som skall "förmedla" affären åt dig. Du blir garanterat blåst då.

Betalning hanterar du nog smidigast med andra metoder än kontanter, t.ex. bankväxel eller överföring mellan bankkonton (går snabbt inom samma bank).
Citera
2008-01-21, 11:04
  #3
Medlem
$100s avatar
Sälj aldrig bilar till invandrare och ta enbart kontanter, kan vederbörande inte fixa fram det är det en skojjare!
Citera
2008-01-21, 19:12
  #4
Medlem
MaZtoRs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av $100
Sälj aldrig bilar till invandrare och ta enbart kontanter, kan vederbörande inte fixa fram det är det en skojjare!

Ingen normal människa har över 100k i kontanter och de flesta banker ger inte ut så mycket pengar utan förbeställning. Postväxel eller banköverföring är det ända normala. Är man osäker på betalningen så gå till en bank och låt dem hjälpa till med försäljningen. (med köparen då såklart)
Citera
2008-01-21, 23:13
  #5
Medlem
Alfred Felligs avatar
Citat:
Lämna inte iväg bilen till någon som "ska betala på måndag", eller till någon som skall "förmedla" affären åt dig. Du blir garanterat blåst då.

Aningen off topic, men jag gjorde det en gång när jag var yngre och mycket dummare , lämnade över bilen och nycklarna till en invandrare över helgen (han fick aldrig ägarbyte-pappret)...

Det värsta var att jag pushade för att han skulle ta med sig bilen eftersom jag var desperat att sälja och ville inte gå miste om affären. Den svettigaste helg jag har haft i mitt liv!

Dock så fick jag faktiskt betalt för bilen på måndagen. Fortfarande tänker jag på det ibland och ryser .

Så HELT garanterat att man blir blåst är det inte, men jag skulle definitivt lyda herr Darkwings tips om detta.

Ett bra tips är att göra affären på banken, betalning, överlämning av nycklarna, allt. Och posta ägarbyte-dokumentet tillsammans.
Citera
2008-01-27, 22:50
  #6
Medlem
rednandslimys avatar
Väldigt dåliga bilder anser jag. Dom säger inte mkt om bilen. Ta bilder på inredning tex.
Sen är jag allergiskt mot att folk skriver ut vad saker och ting kostade nr grejerna köptes/monterades. Jag ger blanka fan om ett trimkit kostade 10k för 1 år sen osv.
Och en sista sak, varför kan du inte skriva ut regnummer? Hur tänkte du att man ska kunna leta info om bilen nu, försäkring, bilprovning, krediter osv? Det kommer bara ringa folk som vill ha regnumret ändå. Med tanke på hur många C70 som är import kan det vara bra med regnummer.
Citera
2008-01-28, 11:32
  #7
Medlem
Jag vill inte vara elak men fyfan vilka fula bilder! Ingen bild på inredningen... MEN! en bild där det står c70! båda bilderna på bilen är sneda, skulle det vara snyggt och coolt eller?

Seriöst lägg upp en bild snett framifrån, en bild från sidan, en bild snett bakifrån som visar den andra sidan och en bild på insidan av bilen.
Citera
2008-01-28, 11:43
  #8
Medlem
actionbents avatar
Annonser utan regnummer bryr man sig inte ens att ringa på, säljaren försöker uppenbart att dölja något.
Citera
2008-01-28, 15:27
  #9
Medlem
Gaffes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av actionbent
Annonser utan regnummer bryr man sig inte ens att ringa på, säljaren försöker uppenbart att dölja något.

Precis min åsikt!
Citera
2008-01-28, 15:37
  #10
Medlem
Lars Vinterdäcks avatar
Luktar oseriöst överallt när man kollar på den där annonsen ..
Citera
2008-01-28, 16:20
  #11
Medlem
Constantine_s avatar
vadå då...jag fick höra att man inte skulle ha reg numret med
Citera
2008-01-28, 20:42
  #12
Medlem
rednandslimys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Constantine_
vadå då...jag fick höra att man inte skulle ha reg numret med

Gör om hela skiten om du vill få den såld...
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback