Ja, det här var ju en trevlig liten berättelse. Roligt att läsa om politikerna och medierna som envist tar packet i försvar. Lite skruvat och överdrivet, men absolut inte utan grund i verkligheten. Väldigt komiskt.
Berättelsen är välskriven, men känns i skrivande stund inte särskilt realistisk. Det finns så vitt jag vet ingen anledning för islamistiska terrorister att bomba Sverige. Detta är ju en av deras främsta baser i Europa. EU har ju gett Sverige kritik för att man släpper in sådana här terrorister till Sverige (och därmed EU). Noteras bör också att många av dessa muslimska terrorist-organisationerna är FÖRBJUDNA i sina hemländer, men de tillåts under yttrandefrihetens hägn här i Europa. Störtlöjligt.. Tänk er att nazister som riskerar fängelse och åtal i Sverige eller något annat europeiskt land emigrerar till arabvärlden för att där fritt sprida hat mot judar och mörka invandrare till Europa.
Den utvecklingen som jag ser som mest realistisk är att vi får fler konflikter och kravaller med etniska förtecken i de svenska städerna. Inte bara mellan svenskar och blattar utan även mellan olika invandrar-grupperingar. Bilar kommer att brännas ner, byggnader slås i brand, fönster krossas, människor kommer att misshandlas och rentav dödas. Men det kommer inte att röra sig om planerade terroristdåd. Fast vem vet vad som kommer att hända om ytterligare några årtionden i det här mångkulturella samhälls-helvetet?