Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-01-10, 15:33
  #25
Medlem
Uniformer är ofta fina. Speciellt reichsführer'ns svarta.
Att ha ett hakkors på armbindeln är kanske inte världens smartaste idé. Annars borde det inte vara någon fara.
Citera
2008-01-10, 15:42
  #26
Medlem
Hoegbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lordo
Nazistuniformer... Tummen upp.
Tyskarna var ju självfallet det bäst klädda militära folket under andra världskriget.
Go for it!

Det är inte så konstigt då det var självaste Hugo Boss som låg bakom uniförmerna.

Tyskarna hade helt klart snyggast uniformer under kriget. De andra såg mest ut som trashankar.
Citera
2008-01-10, 17:05
  #27
Medlem
HimmelsBlaus avatar
Tja, vill du ha en SS uniform får du nog betala en del, finns en, enligt mig bra återförsäljare i Sverige och många andra i utlandet som säljer tonvis av detta till re-enactors världen över, kan länka om någon vill..men räkna med uppåt 1500-3000 om det ska vara helcleant

Har en polare som klädde ut sig till en SA-snubbe och det var allmänt uppskattat av folket på festen (då de kände honom o visste att han inte var sådan) men jag kan tänka mig att det blir lite blickar till och från maskeraden.
Citera
2008-01-10, 17:38
  #28
Medlem
Fargoths avatar
Köp en och ha ett "rättvänt" hakkors istället för det nazistiska så har du en förklaring om någon frågar också Det nazistiska är väl till och med förbjudet?
Citera
2008-01-10, 17:48
  #29
Avstängd
Roger Perssons avatar
En amerikansk KKK-robe hade väl annars varit kul? Det har jag funderat över tidigare:
http://www.flashback.org/showthread.php?t=425710

// Roger P.
Citera
2008-01-10, 18:36
  #30
Medlem
ketchupflaskans avatar
Hm hörde talas om några tjommar som hade klampat in i matsalen utstyrslade till R.Hess Och A.Hitler, marscherande och gormande.


Dom vart avstängda har jag för mig

Så jag tror nog de flesta skulle få moralpanik och hata dig ja.
Citera
2008-01-10, 22:18
  #31
Medlem
Coolcittes avatar
Gå inte till maskeraden iförd uniformen bara. Då kan du åka på en misshandel, eller få en anmälan. för "Hets mot folkgrupp".
Citera
2008-01-10, 22:32
  #32
Medlem
RödPartisans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hoegberg
Det är inte så konstigt då det var självaste Hugo Boss som låg bakom uniförmerna.

Tyskarna hade helt klart snyggast uniformer under kriget. De andra såg mest ut som trashankar.

Och det tror du inte att tyskarna gjorde efter några hårda månader på Östfronten?

Nä, men om alla på festen vet att det är på skojj så är det ju lite roligt. Däremot om jag skulle gå på någon fest där jag inte kände allt för många och det kommer någon okänd till festen med SS-uniform...och man räknar med att jag druckit några starköl så skulle jag nog kunna bli rätt aggressiv. Men om du är med massa polare som alla vet att du inte hyser sånna åsikter, eller alternativt, du är med massor av nazister - så kan det nog vara uppskattat.

Själv skulle jag vilja ha en sån här:
http://www.diggerhistory.info/images...Army-visor.jpg
Citera
2008-01-11, 00:42
  #33
Medlem
Tycker att nazismen i stort är en jävligt kul grej!

Folk som inte kan se det roliga i nazismen saknar all form av humor
Citera
2008-01-11, 00:57
  #34
Medlem
lordos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RödPartisan
Och det tror du inte att tyskarna gjorde efter några hårda månader på Östfronten?

Jo, men av alla som upplevde de hårda månaderna på östfronten så var det tyska militärerna bäst klädda utav de sargade människorna. Best of the worst alltså.
Citera
2008-01-11, 10:27
  #35
Medlem
Frëdrishs avatar
Klart grabben skall ha en SS-uniform! Det är en given hit på fester, maskerad eller ej.

Själv har jag en SS-skärmmössa som brukar få följa med i kalaspåsen titt som tätt. Fick punga ut med 1500 för den, men den har definitivt blivit omåttligt populär.
Citera
2008-01-11, 15:01
  #36
Medlem
Hoegbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RödPartisan
Och det tror du inte att tyskarna gjorde efter några hårda månader på Östfronten?

Menade innan strid.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback