Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-01-06, 16:08
  #1
Medlem
Har jobbat inom handels i runt 10 år nu men är ute efter att byta branch helt och hållet, jag vill ha he fysiskt jobb, jobba med kroppen, normalare arbetstider, kliva upp tidigt och jobba istället för att jobba 10-20.

Har funderingar inom rörmokare, elektriker eller målare.
Rörmokare känns som det yrket med mest brist på folk inom? Elektriker vore kanske roligare men där verkar det inte finnas lika mycket jobb.

Tjänar rörmokare bra? Det måste finnas mycket jobb att göra på sidan om där?
Vad brular lärlingslöner ligga på, runt 70:- timmen? Det är lååågt.

Har ni några tips när det kommer till att söka lärlingsplats då jag själv inte har någon som helst erfarenhet inom det.
Citera
2008-01-06, 16:27
  #2
Medlem
schabo-labos avatar
Hej
Vad kul att du känner såhär. Jag är ungefär i samma situation och vill gärna också ha tips om detta. Vi får hålla tummarna tillsammans.
Citera
2008-01-06, 17:29
  #3
Medlem
finns 2 vägar att gå antingen så knallar ni runt till olika firmor och frågar om dom har plats för en lärling. tror Facket säger en Lärling på 5 arbetare .

eller så söker ni KY utb

Hur som helst så är det väl 5800timmar som skall göras innan ni är Fackmän

Jag har fvart snickarlärling förr . man får ta mycket skit grejer som att städa baracker mm mm. men tycker endå att man lär sig mycket bättre så en att gå KY.

VVS är nog nått att köra på kommer att bli sjukt mycket jobb så fort 40talisterna börjar droppa av. Även nu så saknas det massa.

Maskinförare är ju oxå ett yrke som det saknas folk på.
Citera
2008-01-06, 17:45
  #4
Medlem
Jag VVS är ju vad jag förstått hantverkare som vet hur man tar betalt också och det vill man ju lära sig

Är inte så förtjust vid tanken på KY utan får helst in en fot i en firma direkt om jag får chansen.
Citera
2008-01-06, 18:14
  #5
Medlem
Fortsätt gärna dina funderingar kring VVS i tråden jag skapade för ett tag sedan..

http://www.flashback.org/showthread.php?t=591852

Mvh
Johan
Citera
2008-01-06, 22:01
  #6
Medlem
Om du kan tänka dig en annan slags elektrikerjobb så har jag skrivit lite om mitt jobb i denna tråd. http://www.flashback.org/showthread.php?t=521617

Fördelen är att det inte är samma lärlingssystem för detta jobb. Som ny får du gå vid sidan av och lära dig i början men du slipper den dåliga lärlingslönen.
Kan iofs vara svårt att få jobb om du inte har någon elutbildning.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback