Citat:
Ursprungligen postat av one_size
Det finns spel som har både bättre grafik, större utbud av strategiska beslut samt högre antal arméer men likt förbannat hamnar Heroes 3 på toppen av mina absoluta favoriter! Anledning: den otroliga stämningen, charmiga grafiken och almänt trevligt spel som håller i...ja, hur många år sedan kom den ut?!
Och Hot-Seat funktionen (som visserligen finns på en hel del TBS spel) höjer livslängden avsevärt, har suttit och spelat med tjejen i många timmar, dagar, veckor. Kommer inte på ett enda spel jag har spelat med henne så länge, specielt strategispel. Synd dock att hon verkligen gillar de färgglada Conflux, känns lite orättvist på en Good to Go runda då dessa får dubbelt så många lvl 7 enheter(fenix), faktum är att om någon sitter på ett het tips om hur man ska bära sig åt (conflux mot conflux funkar dock logiskt nog utmärkt) och vilka ska man välja? 6 st Lvl 7 per vecka, Alla magier+möjlighet att köpa Basic Skills i alla magier är lite väl svårt att klå.
En fråga om fenixar: hur får man de tillbaka? Minns att man ska enbart behöva klicka på en död kropp för att de ska återfödas men funkar inte nu när vi spelade sist, kanske är det dags att patcha?
Och slutligen så undrar jag bara vad folk tycker om Wake of Gods? Vissa enheter är lite slarvigt gjorda vilket skapar obalans i den annars perfekta stämningen men ändå tillför den en hel del nytt till spelet.
Conflux anses av dom flesta vara ett obalanserat lag, då det är alldeles för bra. Alla enheter är utmärkta för sin lvl, förutom kanske fire/earth elementals, deras hjältar startar med högst stats, deras heliga gral ger överlägset bäst bonusar (alla magiska spells), och som du sa de har DUBBEL lvl 7 produktion.
Så det finns väl ingen bra taktik mot dem, man kan använda dem som ett handikapp om man spelar mot en bättre spelare, eller om man vill ha en utmaning så låter man datorn spela som dem.
Phoenix resurrectar av sig själva när dom dör, hur många beror på någon matematisk formula. Men om man dödar 2st i ett slag så återuppstår 2st. Om man dödar 100st i ett slag så återuppstår 20st.
WoG har jag inte spelat så det kan jag inte uttala mig om