Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2010-05-18, 22:01
  #37
Medlem
TeEsErs avatar
Jag har haft en Miata -90 eller -91 (kommer inte ihåg) på vintern. Funkade utmärkt, kupen är stor som en fingerborg så den blir uppvärmd på två sekunder, man skrapar hela framrutan utan att behöva gå runt bilen. Dubbdäck kostar skitpengar eftersom man kör på 14-tummare. Att det är cab spelar ingen roll, det är samma buller oavsett och ett plåttak isolerar inte från kylan på något bättre sätt än ett tygtak.

Enda nackdelarna var att den är så liten så även en oplogad stadsgata såg oövervinnerlig ut och att det antagligen är väldigt otäckt att krocka i en sån. Alla sådana hinder övervanns med fart och avsaknad av fruktan. Sen när första vårdagen kom åkte taket ner på 2 sekunder.

En av de bästa bilarna jag haft. Och sexuell läggning behöver man inte bekymra sig om om har konto på FB, alla brudar vet ju vad ett FB-konto betyder även om man kör en Miata.

/T
Citera
2010-06-06, 20:17
  #38
Medlem
Morticians avatar
Håller med föregående värmen är inget problem i en MX5. Det spelar ingen roll om man kör med cabben eller hardtopen ingen skillnad vare sig det gäller ljud eller värme. Det är nog den roligaste bil vi ägt i familjen. Roligast är den på mindre och kurviga 70-90 vägar. VI har inte haft några problem med bilen heller. Billiga reservdelar och servicar. Motorn räcker till också vi köpte den vi köpte är den stora motorn med 140 hk. Det man ska akta sig för är trötta tyskimporter finns en uppsjö av sådana. Finns också tyskimporter med 90 hk motor den skulle jag aldrig välja. Både sambon och jag är kanonnöjda med bilen.
__________________
Senast redigerad av Mortician 2010-06-06 kl. 20:20.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback