Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2007-12-31, 15:03
  #1
Medlem
Fizzlors avatar
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1298&a=729110

Citat:
""Boxare ska stoppa stöket
Efter den senaste tidens stenkastning och beskjutning med raketer har de boende i Södertälje ledsnat på ungdomsbuset. Nu ska den forne boxaren George Scott hjälpa till för att få ungdomarna på rätt köl.

- Vi hoppas att han ska kunna få grepp om det trettiotal ungdomar som vi vet behöver det här stödet, säger Anders Lago (s), kommunstyrelsens ordförande i Södertälje.

Natten mot lördag kastades en sten rakt in genom ett fönster på en buss i Ronna, och senare samma natt besköts en buss i Hovsjö av ett flertal raketer - något som ledde till att SL bestämde sig för att stoppa all trafik i områdena efter klockan sex på kvällen. Stoppet kommer att pågå åtminstone fram till nyår.

Polis, men framför allt politikerna i Södertälje, har fått utstå hård kritik för att det inte gjorts tillräckligt för att komma till rätta med problemen. Stenkastningen har pågått under hela hösten.

- Det stämmer inte att vi bara sitter och rullar tummarna, vi har dragit igång ett omfattande förändringsarbete i samarbete med de boende i Hovsjö. För våra kommunala fastigheter har vi bildat särskilda bolag. Styrelserna består av de boende själva och vi kommer att göra allt för att stötta dem med det de anser att de behöver, säger Marita Lärnestad (m), förste vice ordförande i kommunstyrelsen.

Modellen har hämtats från Göteborg, där den visat sig fungera bra i de områden där det funnits liknande problem, enligt Marita Lärnestad.

Tanken är att systemet ska införas även i Ronna.

Ett annat led i att försöka bryta det destruktiva mönstret är att OS-medaljören och den före detta boxaren George Scott ska finnas till hands för ungdomarna vid ett gym i Hovsjö ett par dagar i veckan.

- Vi har anställt honom på deltid och satsar dessutom på utökade öppettider på fritidsgårdar och liknande, säger Marita Lärnestad.

Även miljön ses som en bidragande orsak till vantrivsel och frustration och Hovsjö har beskrivits som ett nedslitet slumområde.

- Jag håller med om det. Men vi ska genomföra en rad förbättringar, bland annat ska vi låta rusta upp skolan, som är mycket nedsliten, säger Marita Lärnestad.

Kommunstyrelsens ordförande Anders Lago instämmer i att dessa satsningar är viktiga men att den senaste tidens problem inte är en fråga som enbart politikerna ska lösa.

- Man får inte glömma bort att det också finns ett stort föräldraansvar, och vi måste alla hjälpas åt i det förebyggande arbetet. Att ungdomar skjuter raketer mot människor och fordon på det här sättet är naturligtvis helt oacceptabelt.

Helena Nordenberg ""


Känns lite som ännu en omväg för att nå ett ganska uppenbart problem. Var tycker ni? Bra eller anus?
Citera
2007-12-31, 15:51
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fizzlor
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1298&a=729110




Känns lite som ännu en omväg för att nå ett ganska uppenbart problem. Var tycker ni? Bra eller anus?

Bra om han använder sin boxningskompetens att slå sönder missdådarna. Nej, skämt åtsido så är det väl bra att man försöker göra någonting konstruktivt åt situationen. Men prevention (aldrig tagit in dem i landet) är mycket billigare än den här osäkert effektiva behandlingen.
Citera
2007-12-31, 16:25
  #3
Medlem
Vintersömns avatar
Dåligt så klart. Det enda sättet att lösa en sådan här situation är naturligtvis att förbjuda stenar.

Förresten? Vad är det tänkt att han ska göra där egentligen? Ha ett gym som kidsen kan träna på och därmed bli snälla? Jag ser inte riktigt poängen... Är "modellen" och "systemet" som från Göteborg som de inspirerats av att snygga upp området och betala kändisar för att visa sig där?
Citera
2007-12-31, 16:25
  #4
Medlem
Sk1llzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trigeminus
Bra om han använder sin boxningskompetens att slå sönder missdådarna. Nej, skämt åtsido så är det väl bra att man försöker göra någonting konstruktivt åt situationen. Men prevention (aldrig tagit in dem i landet) är mycket billigare än den här osäkert effektiva behandlingen.

Känns inte som att en boxare på ett gym ska kunna stoppa detta, men ingen blir gladare än jag om jag har fel.
Citera
2007-12-31, 17:20
  #5
Medlem
Realizts avatar
Det här är ju inte alls någon ny åtgärd. Det är samma gamla "åtgärder" som man sysslat med sen 1980-talet.

En åtgärd som vore helt ny, som ALDRIG har prövats i Sverige, vore att kraftigt öka rättsväsendets resurser (från dagens 1% av BNP). Tänk om poliser ständigt patrullerade i brottsbelatade områden. Tänk om brottslingar fick rättegång samma dag som de grips, i fall då det finns vittnen och teknisk bevisning. Tänk om dömda brottslingar satt inlåsta i åratal för misshandel och inbrottsstölder.

Det skulle fungera! Det fungerar i New York där kriminaliteten var katastrofalt hög på 1970-talet, men som nu är USA:s säkraste storstad. Det var många fler poliser som gav den effekten, och man satsar fortfarande ännu mer resurser. Antalet anmälda brott föll väl med 20% i New York i år?

Så vi VET vad som behöver göras. Och resurser finns i griteskt överflöd, regeringen har ju över 100 miljarder i överskott i år. Det motsvarar tre-fyra gånger hela rättsväsendets årskostnader. Så ingen skatt behöver höjas och ingen nedskärning göras för att flerdubbla rättsväsndet nu. Det är BARA den politiska viljan som saknas. Politiker vill ha det som det är. Det är bara rena lögner som Södertäljepolitikerna kommer dragandes med. De stortrivs, deras önskedrömsamhälle håller på att förverkligas. Det är därför som de inte gör någonting alls, inte den minsta tendens till åtgärd av situationen ens en gång.

På den punkten är moderater och kommunister och alla däremellan helt eniga. Ingen politiker vill öka rättsväsendets resurser. Ingen politiker vill att brott bekämpas.
Citera
2007-12-31, 17:29
  #6
Medlem
Bengt Brahes avatar
Södertälje är väl syrianskt område och de har väl inget till övers för negrer?
Citera
2007-12-31, 17:41
  #7
Medlem
Det är bara i en möglig bolsjevik-hjärna som det är en bra idé att lära våldsamma människor att slåss bättre.
Citera
2007-12-31, 17:43
  #8
Medlem
Wittgensteins avatar
Luktar som ännu en panikåtgärd för att försöka få ordning på helvetet efter en misslyckad integrationspolitik.

Lycka till!
Citera
2007-12-31, 17:46
  #9
Medlem
Dessutom:
Citat:
Vi hoppas att han ska kunna få grepp om det trettiotal ungdomar som vi vet behöver det här stödet

30 pers håller hela städer i skräck?
Snarare 300. eller 3000. Eller 30.000?

30 pers hade jag fan snudd på kunnat bunta ihop helt på egen hand.
Citera
2007-12-31, 17:57
  #10
Medlem
Fizzlors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av belzebubb
Dessutom:

30 pers håller hela städer i skräck?
Snarare 300. eller 3000. Eller 30.000?

30 pers hade jag fan snudd på kunnat bunta ihop helt på egen hand.

Precis. Det är ganska sjukt hur man kan tro att stora problem försvinner om man bara kastar bort pengar på kortsiktiga lösningar.
Jag ser Sveriges politiker som naiva föräldrar som ger barnen vad som helst då de börjar skrika. De inser inte att det bara belönar skrikandet.
Citera
2007-12-31, 18:16
  #11
Medlem
De behöver få ett straff - förslagsvis samhällstjänst - så att de kan få en chans att sona sina brott. Låt dem ta bort klotter och rusta upp parker och gator. Jag skulle vilja veta om vi någonsin har testat att använda samhällstjänst som straff för enklare förseelser i Sverige och hur det föll ut med avseende på återfall i brottslighet.
Citera
2007-12-31, 18:39
  #12
Avstängd
Ann-O-Ny-mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realizt
En åtgärd som vore helt ny, som ALDRIG har prövats i Sverige, vore att kraftigt öka rättsväsendets resurser (från dagens 1% av BNP). Tänk om poliser ständigt patrullerade i brottsbelatade områden. Tänk om brottslingar fick rättegång samma dag som de grips, i fall då det finns vittnen och teknisk bevisning. Tänk om dömda brottslingar satt inlåsta i åratal för misshandel och inbrottsstölder.

Visst, kan delvis hålla med dig, samtidigt provade man med kraftig ökad polisiär närvaroi Ronna, satte in närpoliser som med sin närvaro skulle "lära känna problemindivider", som skulle verka lugnande. Vill minnas att samtliga sa upp sig efter en tid då situationen för dem vart ohållbar. Hot i hemmet, mot annhöriga, ständigt sönderskurna däck på privatbilarna osv.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback