Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-12-14, 15:09
  #1
Medlem
GeeStyles avatar
Hej. Nu har min yttre backspegel, på vänstra sidan gått sönder. Jag har en reserv hemma, en precis likadan men istället för att ta den till någon verkstad undrar jag om någon här vet hur jag ska demontera den gamla och montera den nya? Om inte, vet ni någon hemsida där dom typ beskriver det så att man förstår någolunda?
Citera
2007-12-14, 15:23
  #2
Medlem
marimekkos avatar
Sök spegel och din bil på http://vccs.volvocars.se/accessories/ii/ så får du en fin guide med bilder hur man tar loss och sätter på backspegeln. Visserligen modellen med markbelysning men tillvägagångssättet bör vara ganska likartat.
Citera
2007-12-14, 22:10
  #3
Medlem
Kontakten till styrningen sitter bakom dörrsidan, så du får plocka av den, Sen sitter det skruvar som håller speglen bakom plastkåpan som är precis vid speglen, Ta något och pilla av kåpan bara tex en skruvmejsel, Akta lacken!


EDIT; Titta på sidan som marimekko skickade, Står hur du tar av dörrsidan osv där..
Citera
2007-12-14, 22:49
  #4
Medlem
GeeStyles avatar
Tack för länken, marimekko. Det fanns väldigt bra instruktioner på den sidan. Hoppas allt funkar nu!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback