Citat:
Ursprungligen postat av
KungPungPat
Gudarna har designat allätare som köttätarna eftersom allätare som hundar och björnar behöver verktyg i form av vassa tänder och klor.
Tror du gudarna har skapat människan för att plocka upp vapen för att mörda djuren som människan skulle äta eller designades vi för att odla saker som skalas med naglar?
Nej just det ateister kan ju inte fatta vad en design är i ett universum som skapades av en slump och utan mening.
Skulle människan äta mördade djur som en asätare så hade det synts på människans kropp.
Gudarna designade tomater som liknar hjärtat, och valnöten som liknar hjärnan men ändå fattade inte ateisten vad människan skulle äta.
Eller så var dom smartare då än vad vi är i nutid.
Och du påstår dig veta något i ämnet. Kul.
Hundar är inte alls något bra exempel på en allätare. Hundar är nämligen inte några naturliga allätare, utan har lärt sig att bli allätare genom sin långa relation till människorna (genom att äta rester från människornas mat). Att hunden inte naturligt är en allätare kan man enkelt förstå genom att vargar inte är allätare, och vargar är de mest naturliga hundarna.
Ett bättre exempel på en naturlig allätare är vildsvin, och de har ungefär samma tänder och tarmsystem som en människa. Människan är då alltså naturligt en allätare.
Och nej, jag tror inte att gudarna har skapat människan över huvud taget. Och att vara allätare betyder inte att man måste använda vapen för att mörda stora djur, utan det räcker med att äta larver, ägg, musslor och liknande, utöver en diet baserad på frukter och grönsaker. Ditt resonerande visar tydligt att du inte fattat ett dugg om vad som menas med begreppen.
Sedan har vi det med vad du påstår om design i ett universum som skapades av en slump och utan mening. Det är två tankefel i en och samma mening. För det första finns det inget som tyder på att universum uppstått av en slump, och än mindre att det skulle ha skapats av någon eller något, så design är uteslutet (såvida du inte har något bra argument för en faktisk skapelse).
Ofta får man höra argumentet att allt som finns har en orsak och det måste då vara skapat, men det är bara en illusion eftersom det inte finns något som "skapats" utan allt bara handlar om att förändra något från en form till en annan, så all "skapelse" handlar bara om "förändring av något från en form till en annan". Fast, det är klart, du får gärna påvisa något som faktiskt skapats ur tomma intet, om du kan. (Big bang-teorin påstår ingalunda att universum uppstod ur tomma intet, så det är heller inte något exempel på något som "skapades" ur tomma intet.)
Ditt omnämnande av att om människan skulle äta mördade djur som en asätare så skulle det ha synts på människans kropp är irrelevant. Såvitt jag vet är det ingen som påstått det.
Att gudarna skulle ha designat tomater som liknar hjärtat och valnöten som liknar hjärnan får du gärna utveckla lite mer. Tomater fanns ju t.ex. bara i Amerika, så varför skulle "gudarna" ha designat tomater som liknade hjärtan om det bara var de som levde i Amerika som skulle ha nytta av dem?
Nej, du har ytterligare en gång visat att du inte har tänkt igenom ordentligt vad du påstår. Det blir bara en helt irrelevant soppa.