Om ingen tidigare nämt det så är ju det huvudsakliga argumentet mot alla religon en praktisk tillämpning av
Ockhams Rakkniv http://sv.wikipedia.org/wiki/Ockhams_rakkniv. Det som låter mest logiskt stämmer och där tar den logiska bevisföringen slut, huruvida så skulle jag vilja påstå att
Ockhams Rakkniv går att använda i det motsatta sammanhanget, vilket låter mest logiskt av de följande 2;
1.) Gud skapade allt, han är störst och styr alla/allt
2.) En asstor klmup med allt som någonsin funnits frigjorde all energi i en smäll för flera miljader år sedan, sen svalna det och så fann det liv efter ett bra tag.
Ärligt talat låter båda sjukt oförståliga för mig, vi ska sluta försöka förklara saker som ligger oss alldeles för långt bort. Det sjukaste är att i den akademiska världen har Big Bang
teorin blivit mer fakta än teori. den enda anledningen att dett har blivit mer eller mindre fastslaget är det passar fint ihopa med en rad andra händelser.
Vi är så sugna på att veta allt direkt så vi inner oss i lösningar grundade på otillräcklig information.
För att summera finns det ingen enkel lösning, om den någonsin ska nås så får man sluta klänga sig fast vid alla ideer som uppkommer, poängen med detta var i alla fall att det finns inte ett mer logiskt alternativ, anybodys guess så sluta ta vad Natural Geographics skribenter kludda ner som heliga ord och utmana ideer från alla.