Citat:
Ursprungligen postat av core_
Du vill alltså påstå att Escort inte är en skitbil av enorma proportioner? Som sagt, dom senare årsmodellerna är ju klart bättre än 80-talarna och dom tidiga 90-talarna, men det förändrar inte det faktum att dom är av usel kvalitet.
Dom är inte så satans billiga för att säljarna är snälla.
Jag har haft två stycken till hands, en MKVb och en MKVI. Rost? Jajjamensan, skärmkanter och baklucka. Inget som påverkar funktionen, men det ser rent ut sagt förjävligt ut och rost har ju en tendens att sprida sig när det väl ha satt igång.
Bromsarna får man se över farligt ofta, framvagnen ger sig lite här och var mellan varven.
Men för att åka till och från skolan i 8-9 månader duger den väl. Lär väl inte sjunka så mycket i pris heller under den tiden. Se till att få en nybesiktigad bara.
Jag har ju tyvärr inte upplevt att Escort (Ford i övrigt) är en skitbil.
Morsan hade en Sierra Ghia -96. Automatlådan började krångla efter 27.000mil. Inga andra större fel på den som skulle få oss att känna att det var en skitbil (obetydligt med rost). Dock skrotade dom den tidigare i vår efter att lådan rasa fullständigt.
Dom köpte en Mondeo -95 istället året innan. Inga problem ännu (lite rost på framsidan av motorhuven). Dom har tom börja ta den till landstället på Gotland (9-10 besök per år) istället för deras andra bil, en Daewoo Nubira -01.
En polare har haft en Mondeo. Även den en -95. Större problemen var trasig startmotor och att det började dra tjyvström från nått. Fick skruva loss pluskabeln till batteriet under en period. Obetydligt med rost.
Hans tjej hade en Escort -95. Klockren. Senast jag såg den var -01. Såg ny ut. Rostfri.
Bromsklossarna fick jag faktiskt byta runt om när jag köpte min Escort året -98.
MKVb och MKVI???
Nybesiktad bil ska man alltid försöka hitta när den trillar över 5-6 år.