Citat:
Ursprungligen postat av frelli
Riktigt bra förklaring! Tack! Anar att det har med 1- och 0or att göra istället för othellobrickor dock. Eller är det något helt annat?
Ja, man kan se det som så. En dator arbetar binärt, alltså med ettor och nollor. Då kan man tänka sig exempelvis ena othellosidan som en etta och den andra som en nolla. När man ändrar en del av lagringsmediumet så flippar man på ett antal othellobrickor. Exempelvis om man har en fil som ser ut så här:
00101 så om man ändrar den så kanske det blir 11011, fast naturligtvis är strängarna mycket längre.
Ettorna och nollorna motsvarar egentligen av en krets som det flyter ström i eller inte, alltså man kan säga det flyter ström i kretsen = 1; det flyter inte ström i kretsen = 0. Det bör till och med gå att göra datorer av othellobrickor, inte för att de skulle gå att använda till något praktiskt eller vara hanterbara -- men det bör gå.