Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2007-12-06, 02:57
  #1
Medlem
Substans: Mexikansk Cubensis

Dos: 5g torkat, har hört att 1,5 är det rekomenderade

Ålder: 19

Kön: Man

Vikt: 100kg

Beskrivning: Djupsinnad sjuk rolig tripp som utan tvekan satt sina minnen.

Utvärdering: 10 utav 10 möjliga, roligaste jag varit med om.

Svamp, mexikansk cubensis för första gången, 5gr

Givetvis är namnen fingrerade

Det var jag och min käre barndomsvän mange som bestämde oss för att åka till en nära vän till oss som bor i en stad 11 mil ifrån oss, och njuta av en förstagångstripp på mexikansk cubensis. Vi började åka rätt sent på fredagkväll, för det skulle vara lugnast med trafik, vilket stämde helt överrens. Klockan 23:30 kokade motorn på bilen halvvägs framme, mitt ute i skogen, ödemark och vi båda frös redan som hemlösa husdjur.

Två göteborgare av någon skum anledning kom åkandes längs dessa vägar uppe i dem norrländska skogarna, bra fundersam över det var vi, men tackar glatt för hjälpen.

0:02 rullar vi in på parkeringen hemma hos vår vän anton, och packar ur bilen och installerar oss i lägenheten som ska visa sig innehålla en hel värld av fantastiska ögonblick. Lägenheten var förhållandevis liten, men det blev det snabbt ändring på.

Nu har vi fått in allt dit det ska vara, och klockan hade slagit 0:25, och vi började tugga i oss en knippe 5gram svamp var, dom stora svamparna först och dem små fick tjänstgöra som filmsnacks. Det var första gången för mig och mange, och jag tyckte dom torkade svamparna var goda, nästan en smak mot ädelosthållet så jag mumsade på i gott tycke.

Vi var medvetna om att det kunde ta 40 minuter innan det började hända saker, och det satt jag och var stensäker på. Det tog 20 minuter innan mange och anton höll på dö av skratt och jag fattade inte varför, men av någon anledning hade jag kommit under fund med att jag nog lär upptäcka det snart. Inget hände.

Mange och anton vandrade vidare in i lägenheten till ett annat rum, men jag låg kvar i soffan och tittade på tv, och funderade på varför tv'n sakta började snurra moturs. Jag kläckte den briljanta idén att jag kan ju snurra med tv'n så kan jag fortsätta titta, men efter ett tag så insåg jag att det inte var tv'n som snurrade. Det var jag som började bli lagomt smygstukad.

Jag la mig tillrätta i soffan och tittade vidare och funderade på vad för fler effekter svampen kunde ha, jag slappnade av, andades ut, kände hur jag sjönk längre och längre in i soffan in i en kolsvart värld, jag sjönk in i mig själv, och FHÖCK! Jävlar tänkte jag, vad i hellvette hände? Allt eftersom jag slappnade av och kände mig själv förenas med en tjock svart flytade sås glida in i mig själv och allt slocknade och det kändes som någon slet tag i mig, kort och gott jag hoppade till av rädsla men började garva direkt efteråt.

Lagomt road av detta fenomen reste jag mig upp och fick en sjukt stark känsla av att jag stod på skridskor, så jag började skejta iväg med planen att nå ett rum på andra sidan av hallen i lägenheten. Men i hallen upptäckte jag en helkroppsspegel. Vid en första anblick blev jag lite suspekt mot vad den där spegeln ville mig, men jag tittade djupt in i den och upptäckte till min stora förvåning att mitt hår rann ner för ansiktet och droppade ner på golvet. Coolt tänkte jag och vände mig om. Då fick jag syn på mig själv i profil i spegeln. Jag hade ingen aning om vad jag höll på med, men det kändes så rätt. Jag lutade frammåt, lätt knäböjd och med armarna rakt ut hängandes, och med huvet på snedden. Då gick det upp ett ljus för mig, det såg ut som jag blev hängd från en snara kring halsen, precis den position jag hade på armar huvud och ben är det som en hängning skulle resulterat i. Jag vart rädd när jag genomskådat vad den rackarns busiga spegeln ville mig, så jag skejtade vidare.

Äntligen framme i det lilla rummet där anton hade sitt sovrum. Anton och mange låg i sängen och chillade, och mange hade lindat in sig i täcket. Anton vart fundersam och utbrast; "Varför, varför har vi ställt oss frågan varför, och varför rullar du in dig i både det ena och det andra nu för? Oh shit du hade inte rullat in dig, det såg precis ut som du hade rullat in dig i allt, men du hade inte rullat in dig i nått" Och utbrast med ett skratt som jag aldrig förr hört från honom, totalt sönderskrattad fortsatte diskussionen vidare om vad mange hade rullat in sig i egentligen. Men som väntat så kom vi aldrig överrens om någon bra lösning på manges rullproblem. Nu var vi inte längre smygstukade, vi var helt våldtagna av den mexikanska svampen.

Jag vart extremt faschinerad på hur stort rummet helt plötsligt hade blivit, jag började hejdlöst fladdra på armarna för att nå väggen, och jag var helt bombsäker på att jag nått väggen, men att väggen bara var ett visuellt skydd mot att vi inte ska vara inne och rota i den oändliga värld som finns där bakom, så jag lät bli. Men var fortfarande intresserad av den rinnande tapeten, och bestämde mig för att jag också ska skaffa likadana hemma. Golvet var ett tarkett golv egentligen, men just nu hade golvet maskerat sig till en kladdig lerig åker. Anton vart nu lite osäker på vad jag höll på med, och bad mig vänligt med bestämt att kliva ner från väggen. Han ville inte ha fotspår på väggen, och det vore synd att kladda ner den annars så rena och fina väggen.

Anton hade en balkong på sitt rum, och han öppnade dörren för att få in lite luft. Och i samma ögonblick han stod i öppningen till balkongen, såg jag hur en jätteblomma bakom antons huvud hade förvandlats till en stor drake som försökte svälja antons huvud. Jag sa inget, jag visste att jag var såpass stukad att allt kunde hända, men det var spännande att se draken svälja antons huvud. Så faschinerad av anton och en blomma har jag aldrig varit i hela mitt liv.

Timmarna hade passerat och min icke befinnande tidsuppfattning gjorde sig uppmärksammad, jag tänkte tyst för mig själv "askungen, släng dig i väggen", jag kan somna och aldrig vakna. Gäsparna började frekvent återkomma på ett irriterande vis, och tillslut började dom smaka blod. Hade ingen aning om att jag var så trött egentligen, men kom under fund med att det nog skulle vara smartast att sova, så jag kraschade rakt in i hela högen med packning vi hade med oss dit, för jag hade bestämt mig för att det var en hög kuddar. Där slutade min kväll.

Anton och mange tog en upptäckfärd nere i källaren till hyreshuset och bestämde sig att bryta sig in i ett förråd med en nyckel, och dom lyckades. Såhär i efterhand fattar man att det var antons förråd, men i dåläget var dom båda sjukt stolta över inbrottet. Sen slutade kvällen även för dem.

Slut!
Detta var min första tripprapport, hoppas dock inte att det var den sista.
Hoppas ni tycker den va lika kul som jag hade när jag upplevde det hela!

Mvh // NorthBear
Citera
2007-12-06, 03:39
  #2
Medlem
Kusinens avatar
Haha klockrent namn på denna rapport och totalt klockren rapport

du får 5 av 5 möjliga av mig då jag verkligen gillade denna läsning.

Fortsätt med arbetet och jag antar att du kommer fortsätta käka svamp?
Citera
2007-12-06, 04:33
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kusinen
Haha klockrent namn på denna rapport och totalt klockren rapport

du får 5 av 5 möjliga av mig då jag verkligen gillade denna läsning.

Fortsätt med arbetet och jag antar att du kommer fortsätta käka svamp?

Haha tackar så mycket!
Utan tvekan, den goda delikatess som bjuder på sådana bieffekter
kan knappast förläggas i glömska. Jag kommer fortsätta
Citera
2007-12-06, 04:50
  #4
Medlem
Eskapist_s avatar
Intressant rapport. Hur kunde du nonchalera det obehagliga som hände i trippen?
Citera
2007-12-06, 10:37
  #5
Awaiting Email Confirmation
Citat:
Ursprungligen postat av Eskapist_
Intressant rapport. Hur kunde du nonchalera det obehagliga som hände i trippen?

Vissa, inklusive mig själv, har otroligt lätt att förbise jobbiga saker. Bara till å flyta med och tänka positivt !
Citera
2007-12-06, 11:30
  #6
Medlem
sprojts avatar
väldigt rolig och bra läsning! 4/5 av mej
jag blir bara mer och mer sugen på att prova svamp
Citera
2007-12-06, 13:24
  #7
Avstängd
seth6s avatar
Mystripp

Kul att du fick en trvlig tripp... känner igen mej i många saker som hände. Fattar inte hur du kunde undvika att bli rädd o nojjig bara. Trippa lungt 4/5
Citera
2007-12-06, 13:28
  #8
Medlem
Tragedy Khadafis avatar
hehe mexikanska svampar är jävligt sköna skrattar som fan på dom en stark 4 får du! av 5
Citera
2007-12-06, 14:03
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eskapist_
Intressant rapport. Hur kunde du nonchalera det obehagliga som hände i trippen?

Det började med en del saker som kanske kan beskrivas som obehagliga
men jag såg det från en annan vinkel istället. Precis likt en skräckfilm vet
man att obehagliga saker kan hända, men man fortsätter titta. Jag så att
säga njöt av föreställningen eftersom det är saker som inte händer i vanliga
fall då man inte intagit någon suspekt substans Jag vart så att säga
"skrämd" av effekterna några gånger, men som resultat garvade jag som fan
och tyckte att termen "live skräckis" har gjort sig värdig sin existens

Obehagliga och nojjiga tankar är något man själv skapar. Redan från början
ska man ha i åtanke att man kliver in i en annan värld, där man inte har
någon som helst aning eller kontroll om vad som kan hända, därav vara
nyfiken på lustiga saker som händer istället. Jag såg det inte som obehagligt
jag tyckte att det var coolt, saker man inte är med om i vanliga fall
Citera
2007-12-28, 01:21
  #10
Medlem
Anton och mange tog en upptäckfärd nere i källaren till hyreshuset och bestämde sig att bryta sig in i ett förråd med en nyckel, och dom lyckades. Såhär i efterhand fattar man att det var antons förråd, men i dåläget var dom båda sjukt stolta över inbrottet.

Hahaha! Mycket trevlig rapport!
Citera
2007-12-28, 20:09
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NorthBear
Och i samma ögonblick han stod i öppningen till balkongen, såg jag hur en jätteblomma bakom antons huvud hade förvandlats till en stor drake som försökte svälja antons huvud. Jag sa inget, jag visste att jag var såpass stukad att allt kunde hända, men det var spännande att se draken svälja antons huvud. Så faschinerad av anton och en blomma har jag aldrig varit i hela mitt liv.

Det är första gången jag hör någon berätta om sådana hallisar på cubensis...
Citera
2007-12-29, 13:56
  #12
Medlem
nagarutus avatar
ja du, det var en jäkla dos ni vräkte på första gången, men det funkade helt uppenbart för er!

Grymmt bra förstarapport!
Det jag vill ha är bara en sida till =)
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback