Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-12-04, 18:28
  #1
Medlem
Sergeantens avatar
Godkväll alla Flashbackare med honungslena röster och stenhårda shredding fingrar!

Jag som så många andra människor här på forumet är intresserad utav musik. Främst då hårdrock/metal genren. Tyvär nöjer jag mig inte med att bara lyssna på banden och gå på spelningarna. Nej jag vill väldigt gärna lära mig att spela ordentligt på min elgitarr som jag har ägt i lite över tre år nu. Jag vill även utveckla min sångröst.
Nu kanske det låter som att jag är i alla fall en liten bit på vägen, men så är enligt mig inte fallet. Gitarren kan jag väl göra en del med, men jag känner att jag verkligen behöver lektioner för att utvecklas vidare och kunna "spela" på gitarren. Inte bara tabba från nätet. Sången är jag på ruta ett med. Jag gillar att sjunga och brukar få höra att jag har en bra sångröst, så varför inte lära sig utnyttja den. "Skitlenkelt! Ta lektioner pucko!" kanske en del av er tänker nu. Det är där mitt problem kommer in. Jag vill verkligen ta dessa lektioner och jag har pengarna till det. Men inte tiden då jag har ett jobb som gör att jag åker på måndag och inte riktigt vet om jag kommer hem samma dag eller på fredag. Det gör att jag aldrig kan boka in lektioner på ett regelbundet schema.

Vad ska jag göra. Finns det någon smart lösning? Internet/Självlärande lektioner är inte riktigt min grej. Jag behöver någon som kan visa mig när det kommer till sånna här saker!
Citera
2007-12-04, 21:59
  #2
Medlem
Som med allt annat: Prioritering.

Om du ser hinderna istället för att gå efter din påstådda vilja att göra slag i saken, så vill du helt enkelt inte tillräckligt mycket. Vill man något tillräckligt mycket så ser man till att lösa det/offra något man vill mindre, även om det ser knivigt ut vid en första anblick...

I all välmening
Citera
2007-12-06, 09:28
  #3
Medlem
eavuys avatar
annars är ett bra tips på om du vill bra på gura: NÖT, shredda utav satan men håll dig i alltid i någon skala, t.ex. Em och Am som är väldigt användbara och har relativt enkla och logiska mönster på halsen. När du kan sitta och älga runt på dom hur som helst så lovar jag att du har både speed och känsla att göra riktigt feta solos och riff... Vad gäller sången så bör du se till att spela in din sång, så du hör vad du gör fel... sen är det bara att köra på
Citera
2007-12-06, 10:08
  #4
Medlem
Kingen_kings avatar
Öva, öva öva...
Vad det gäller sången så bör du söka upp en sångpedagog för att lära dej grunderna i magstöd och uppsjungningar. Det är väldigt viktigt att du lär dej sångteknik, annars pajar du rösten för resten av livet.
Och tro mej, även den hårdaste metal-sångaren står och övar skalor och gör uppsjungningar och andningsövningar!
Citera
2007-12-06, 16:51
  #5
Medlem
Crenshaw Punchs avatar
Kan du inte försöka fixa lektionstid på helgen?
Citera
2007-12-06, 17:02
  #6
Medlem
Sergeantens avatar
Alla bra tips som jag tackar för. Jag har tagit kontakt med en gitarrlärare på nätet som mailar över lektioner och lägger upp en läroplan specielt utformad för varje individ mm.
Jag har provat att gå hos privata lärare ett par gånger. Men det händer ofta att det går två-tre veckor mellan lektionerna eller längre så då blir det mest pengar i sjön har jag märkt. Skalor har jag börjat nöta sedan någon månad tillbaka. Främst då Am skalan och Bm skalan.
Men jag ska nog testa på den här snubben och ge han en chans. Förhoppningsvis utvecklas jag
Citera
2007-12-06, 21:45
  #7
Medlem
Millets avatar
vad menar du med 'tabba från nätet'? jag antar att du menar ladda hem tabs från nätet.. Därför säger jag detta: Tabba ut musiken du tycker om mest och är mest intresserad av.. Från detta får du bättre gehör, bättre kunskap om musikteori och framför allt får du insikt om hur dina favoritartisters musik fungerar..

Som min gitarrlärare en gång sa: 'Man kan aldrig spela bättre än vad man kan höra'.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback