Citat:
Ursprungligen postat av Gersonides
Såvitt jag vet finns det ingen åldersgräns för att åka buss.
Tyvärr byggs det alltför få bostäder för allmänheten av kommunala bolag, i synnerhet när det är deras uppgift att se till så att det finns bostäder. Men det behovet kommunala bolag
inte fyller kommer privata företag att fylla om det finns en vinst att räkna med, vilket det gör.
Så, nu har du lärt dig att det byggs barackboenden för massinvandrare. Vi börjar komma någonstanns - bra!
Vi fortsätter:
I dagsläget är behovet effter bostäder, gärna hyresbostäder skriande bland såväl svenskar som invandrare. Det som byggs är bostadsrätter. Hur kommer det sig, då? Först och främst är inte berikare särskilt omtyckta av många privata hyresvärdar, särskilt inte i dessa massinvandringstider. Tar de in en familj irakier kan de slå sig i backen på att det ett år senare bor två, eller kanske tre familjer i en lägenhet dimensionerad för en, med allt problem, slitage mm detta innebär. Därför har invandrare svårt att få bostad utanför allmännyttan.
Sedan har vi det faktum, att när en kommun bestämmer sig för att ta emot, eller när staten i sinnom tid bestämmer sig för att tvångsutplacera flyktingar, har dessa förtur i allt vad bostadskö heter - detta borde du redan känna till. P.g.a. detta kommer färre och färre hyreskåkar byggas ju fler berikare som släpps in i vårt rike.
Det är mer kostnadseffektivt att bygga bostadsrätter och man blir snabbt av med ansvaret för renovering, skötsel och underhåll och massinvandrare (de får inga banklån). Så visst byggs det, men inte många hyresrätter. Samtidigt som en jättekull med svenska ungdomar står i beredskap att flytta hemifrån. Det blir alltså upp till mamma och pappa att gå i borgen. Något som är relativt problemfritt för medelklassungarna, men arbetarsvensson som inga pengar har, han får väl bli inneboende nånstanns.
Men jag är säker på att detta spektakel snart får sitt slut.
Sen kanske du kommer och snackar om att staten ska sätta igång med att bygga bostäder, i stil med miljonprogrammen. Jo, får dagens sossar bestämma är det inte en omöjlighet. Men eftersom det trots allt är kommunerna som beslutar om sin allmännytta och eftersom SD är på stark, stark frammarsch i berikarnästena tror jag inte för en sekund på att en sådan mardrömssituation skulle uppstå. Särskilt som inte ens sossarna i berikarkommunerna verkar vara intresserade av detta i dagsläget.