Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
https://sv.wikipedia.org/wiki/Falukorv
Falukorv är en korv som innehåller basingredienserna kött, fett, potatismjöl, lök, salt och kryddor;[1] den är en typ av bräckkorv.[2] Falukorven räknas som en typiskt svensk produkt och ingår i många maträtter i det svenska köket och är namnskyddad sedan 1973.[3] Falukorv ska till minst 45[4] procent bestå av nöt-, häst- eller eller fläskkött.
Falukorv är alltså skyddat och om man avviker från recept kallas det något annat som t ex "stekring" och liknande.
De ”falukorvar” som inte uppfyller dessa krav brukar kallas något annat, men se ut som en falukorvsring.
ex
SCAN Lantfalu
”Ingredienser: Maskinurbenat griskött (26%), vatten, griskött (9%), potatismjöl, fett från gris, bindväv från gris, salt, druvsocker, citrusfiber, stabiliseringsmedel E450, lök, kryddor, kryddextrakt, antioxidationsmedel E300, konserveringsmedel E250, rökarom.”
Köpte en i går då den bara kostade 15kr. Ätbar, men inget jag köper igen. Bra alternativ för fattiga, fast då kanske det är bättre att bunkra när COOP har x-pris på falukorv. Det brukar vara 20kr ist f 29.95kr.
Det brukar jag göra. Fryser in i 400 gr-bitar.