Citat:
Ursprungligen postat av
constant
Menar du att Falukorv från början var en premiumprodukt?
Haha nej knappast! "Urfalukorven" var snarare en restprodukt stammande ifrån Falu Koppargruvas djurdrivna maskineri! Ett bra och sunt sätt att göra sig av med det inte oansenliga köttberg som ackumulerades i gruvdriftens regi!
Förr i tiden (Vi snackar inte forntid här, utan snarare ett par-tre decennier) så var falukorven köttig och väldigt välsmakande, även fast den knappast hade kunnat vinna några lagrar i hipstersnobberiets korvsfärer!
Nuförtiden så smakar charkjättarnas falukorvar totalt menlöst! Potatisgryn blandat med litet kött, en helvetes massa E-nummer och och litet industriellt framställd rökarom!
Bromma Charkfabrik gör dock sin falukorv på det gamla goda sättet, dvs sättet som alla korvproducenter använde sig av innan charkjättarna halvkvaddade produkten!