Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-02-25, 15:03
  #229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aggrovator
För lat för att orka kolla just nu men skickar de till Sverige nu igen?
Japp, läste för någon vecka sedan och då stod det att dom skickar till Sverige igen, men om man inte betalade skulle han skicka svenska kunderna på en eller något sådant..
Citera
2015-02-28, 22:54
  #230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ackseel
Japp, läste för någon vecka sedan och då stod det att dom skickar till Sverige igen, men om man inte betalade skulle han skicka svenska kunderna på en eller något sådant..

Det står,
"Don't use a stolen credit card or we will send other Swede clients to your house to try visit you."

Och
Put in the correct shipping amount according to how much you are spending.
vilket jag inte förstår vad man ska göra. någon som vet?
Citera
2015-03-12, 15:35
  #231
Medlem
Seeegt.. Två veckor sen jag beställde och inte skickad än
Citera
2015-03-29, 17:13
  #232
Medlem
Tog en månad för mig, men nu är den här!
(över tre veckor innan dom skickade den från staterna, sen gick det snabbt)

Beställt en ny kniv som skickades samma dag. så om frakten tar lika lång tid så har jag den nästa vecka!
Citera
2015-04-13, 21:47
  #233
Avstängd
pezgubbens avatar
Är det större risk att knogjärn fastnar i tullen än knivar om man beställer härifrån?
Citera
2015-04-15, 15:34
  #234
Medlem
räcker inte med vanligt mastercard där man betalar via internetbank va, utan det måste även vara kreditkort?
Citera
2015-04-21, 16:13
  #235
Medlem
inte större risk med knogjärn än kniv. hittar dom något av dem så beslagtar dom det.
visa går då utmärkt.
Citera
2015-05-15, 01:29
  #236
Medlem
Kungkrans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChizzyDrizzy
finns inget ställe/sida jag hittar som levererar säkert till sverige då en fjäderbatong är olaglig att ens äga i sverige, Fjäderbatong inte teleskop så vi har det klart vet inte om du fattade det


Där har du allt fel, vid en husrannsakan jag fick beslagtog dem bla en fjäderbatong, i förhör sade jag att den aldrig lämnat min lägenhet och att jag ville ha tillbaka den, vilket jag fick.

Påsen den låg i med serie nummer påklistrat stod det "Vapen", inga problem med att få tillbaka den.

Edit: Det jag ville komma fram till var att den är visst laglig att äga.
Citera
2015-05-28, 19:51
  #237
Medlem
Mintztahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pezgubben
Är det större risk att knogjärn fastnar i tullen än knivar om man beställer härifrån?


Knogjärn är väl inte olagligt att ha hemma?
Citera
2015-09-23, 21:46
  #238
Medlem
Djuret1213s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mintztah
Knogjärn är väl inte olagligt att ha hemma?
Nej knogjärn är inte olagligt vad jag vet du kan ju alltid läsa om det på polisens hemsida

Knifezilla har förövrigt bytt domän namn till http://www.knifezilla.vegas/ layouten ser väldigt annorlunda ut nu också
Citera
2015-11-26, 21:37
  #239
Medlem
Jag beställde en billigare variant av balisong kniv för ca 200:- bara för att testa. Vågar inte spendera en stor summa direkt första gången.

Nu en vecka senare så står fortfarande min order i "processing" och är då alltså inte skickad ännu, kniven finns på lager och jag har mailat dem och frågad varför dem inte har skickat kniven ännu.
jag fick som svar att dem bad om ursäkt för förseningen och ska genast skicka kniven.

3 dagar senare efter det mailet så har min order fortfarande samma status och inget mail på att kniven har skickats.

Sjukt sega, och opålitliga hittills. Vi får se om jag väljer att gröna dessa eller icke, dem har nästa vecka på sig annars är det en skam.
Citera
2015-12-09, 20:49
  #240
Medlem
Tänkte bara tillägga att paketet är på väg nu, men undrar hur lång tid det brukar ta från att paketet är i luften å flaxar i ett plan, tills att man har det i brevlådan?

Går paketet ned i brevlådan om man endast beställt 1 kniv eller kommer man behöva hämta ut det på postens uthämtningsställe?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback