Citat:
Ursprungligen postat av tronny
Edit:
Jag lyckades nu, dock så kommer det nåt konstigt sprak med jämna mellanrum när man spelar, går det att åtgärda?
Precis som HAT säger så har du antagligen för låg latency inställd. Beroende på hur kraftfull din dator är samt hur mycket skit du har installerat och bakgrundsprocesser som körs så får du hitta en gräns där latencyn funkar bra för dig. Detta är anledningen till att det "knastrar" osv.
Så höj "buffern" ett snäpp och testa. Knastrar det igen så höj tills det slutar. Hitta den lägsta möjliga buffer inställningen du kan köra utan att det börjar klicka och knastra. Tänk också på att ju mer syntar och effekter du kör på varandra desto lättare är det att det börjar knastra och ha sig.
Funkar detta inte får du fundera på om du på nåt sätt kan optimera din dator. Stänga av onödiga program, inte ha photoshop igång samtidigt som du försöker göra musik osv. Det finns massa sidor om detta om du bara googlar lite.