Citat:
Ursprungligen postat av
OldFashioned
Om barnen bor lika mycket hos dig som hos ditt ex måste hon ha en rätt rutten ekonomisk situation för att du ska behöva betala underhållsbidrag. Låter rätt konstigt att någon som inte kan avvara 3300 kr i månaden bedöms ha en så pass mycket högre ekonomisk standard.
Men det här rör underhållsstöd, inte underhållsbidrag.
Försäkringskassan kollar inte på ekonomin hos boendeföräldern. 3300 är standardbeloppet som Försäkringskassan betalar som underhållsstöd till 2 barn och sen krävs andra föräldern på betalning till Försäkringskassan, vilken summa ibland kan bli mindre beroende på den andra förälderns inkomster två år tidigare.
Kassan har alltså redan betalat pengarna till boendeföräldern och kollat på TS ekonomi för 2 år sen och kommit fram till att TS har råd att betala hela summan till kassan.
Om TS anser att det är fel i summorna så är det kassan, inte KFM som TS ska vända sig till.