Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-10-31, 06:22
  #1
Avstängd
Det ser ut som deras relativa andel är så mycket större än i USA, på en del ställen. Var det mera slavar åt det hållet, har Brasilien flest på fastlandet och beror mängderna på större fruktsamhet än hos vita?
Citera
2007-10-31, 07:30
  #2
Medlem
Jaha Johoanssons avatar
Det är nog en helt korrekt observation. Bara några procent av de afrikanska slavarna hamnade i Nordamerika. De flesta hamnade i Karibien och Brasilien.

Destinationerna för den transatlantiska slavhandeln fördelar sig enligt följande:

Brazil 35.4%
Spanish Empire 22.1%
British West Indies 17.7%
French West Indies 14.1%
British North America and future United States 4.4%
Dutch West Indies 4.4%
Danish West Indies 0.2%

http://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_slave_trade


Vid en folkräkning i Brasilien 1798 hade landet (eller kolonin) 3,25 miljoner invånare, varav 2 miljoner svarta. I dåvarande USA levde 1790 ca 750 000 svarta, av en befolkning på strax under 4 miljoner. I stort sett alla levde i Södern, vilket visar hur nära sammanbundet den landsändans ekonomiska system var med slaveriet.
Citera
2007-10-31, 22:16
  #3
Medlem
Ankdammsmans avatar
Skälet till att de flesta afrikanska slavar hamnade i Karibien och Sydamerika var att man bedrev sockerodling där, som var extremt slitsamt och arbetskraftstensivt. Det var också extremt lönsamt, och de kolonierna inbringade mycket större intäkter än de nordamerikanska.

Antalet svarta slavar i USA ökade faktiskt efter 1794, när Eli Whitney uppfann en ny bomullsorteringsmaskin som ledde till en boom i bomullsodlingen och ett ökat behov av slavar.
Citera
2018-05-21, 03:16
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ankdammsman
Skälet till att de flesta afrikanska slavar hamnade i Karibien och Sydamerika var att man bedrev sockerodling där, som var extremt slitsamt och arbetskraftstensivt. Det var också extremt lönsamt, och de kolonierna inbringade mycket större intäkter än de nordamerikanska.
Vissa togs också i bruk vid gruvorterna i Mexiko och Bolivia där dödligehet var hög. I Spanka väldet kom det in flest svarta i 1560-1640 perioden då landet var i union med Portugal som drev det mesta av handeln.

Men utbredningen dagens svarta befolkning beror inte bara på slavhanden utan också på senare utveckling. Det sägs att svarta var en gång i tiden en stor grupp i Argentina och attantalet sjönk pga. av att de värvades i Argentinas många krig i tidig 1800-tal. Senade dränktes de få svarta som var kvar i den europeiska "massinvandringen" som skedde i slutet av 1800-talet.

För Chiles och Kaliforniens del var dessa kolonier för avlägsna och fattiga för att importera slavar.

Det är imponenrande hur vissa delar av Amerika har en nästan 100% afrikansk befolkning, se på Haiti, Choco i Colombia eller Esmeralda i Ecuador. Se här en Colombiansk paramilitär (högergerilla) boss med en privat arme av "afrikaner". https://www.telesurtv.net/english/ne...0601-0021.html
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback