Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-10-15, 13:46
  #1
Medlem
ante1277s avatar
Hallå där kära filmvänner! Kolla in det här (och glöm inte att kommentera)!

Bergochdalbanan
- En film om livet, slumpen och ödet

Bergochdalbanan kanske inte ser så mycket ut för världen; en snabbinspelad lågbudgetfilm utan resurser i form av tid, pengar och kända skådespelare. En ganska medelmåttig film helt enkelt. Men djupt under skalet döljer sig dock något viktigt, något äkta, ett budskap!

Bergochdalbanan är inspirerad av det ryska filmgeniet Andrej Tarkovskij och till viss del även av vår svenske ikon, Ingmar Bergman. Filmen innehåller storslagna naturscener och bjuder tittaren på en hel del oväntade och normbrytande överraskningar, som förhoppningsvis kommer att ta filmskapandet i världen ett steg framåt i den oändliga resan mot det perfekta resultatet!

Bergochdalbanan gestaltar livet. Livet är som en bergochdalbana; det går upp och det går ner, och det följer ofta ett visst mönster. Ibland händer oväntade saker som påverkar ens liv, i både positiv och negativ bemärkelse, men vad som är viktigt är att aldrig ge upp, man måste oavsett vad som händer fortsätta färden framåt, hur jobbigt det än kan tänkas vara!

Oavsett om livet går upp eller ner, så går det ändå framåt!

Länk till filmen:
http://www.youtube.com/watch?v=0SdUpQhfFNc
Citera
2007-10-15, 16:29
  #2
Medlem
Fred Friendlys avatar
Något skulpterande i tid såg jag inte, men jag är förvisso trött. Och sedan Bergman?! Jag tänkte på Georg af Klercker och Nattliga Toner, mestadels pga musiken. Varifrån kommer musiken?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback