2007-10-19, 18:33
#25
Citat:
Det är redan förklarat en bit upp. Jag försöker utan fina ord:
Ursprungligen postat av mrMunson
Eftersom jag tycker det är under ett vetenskapsforums värdighet att ha skribenter som försöker förminska mindre vetandes personer skulle jag väldigt gärna få förklarat för mig vad det är i muggens atomstruktur som gör att den bara släpper igenom ljus i ett visst våglängdsintervall. Jag vet inte, men har mina aningar, men du har ju redan proklamerat att du är väldigt kunnig på området så upplys mig!
Muggen består av många ämnen. Ämnen består av molekyler. Molekyler består av kärnor (protoner) och kringkretsande elektroner.
Ljus (elektromagnetisk strålning), besitter energi och frekvens. Vitt ljus består av en massa olika frekvenser.
När ljus, med en massa frekvenser (från en glödlampa, t ex), träffar ett material, interagerar energin med materialet. Beroende på vilken/vilka sorts ämnen materialet består av, interagerar ljuset olika. Vissa av molekylerna besitter en sådan (flera, faktiskt) energinivå så att de "passar" med ljusets energi för en viss frekvens. Ljuset av den frekvensen kommer då att överföra sin energi till den molekylen, som I plastmuggsfallet sedemera tappar densamma, i form av en helt annan frekvens, som ligger utanför de frekvenser av ljus människans öga kan uppfatta.
Det ovanstående betyder helt enkelt att vissa frekvenser av ljuset som träffar muggen "försvinner" från de frekvenser vi kan se.
Om det däremot, som i muggfallet, inte ingår något ämne (några molekyler), vars energinivå stämmer med en viss frekvens på ljuset (rött, i detta fall), så kommer detta ljus inte att försvinna från den del av ljuset vi kan se. Detta ljus "studsar" runt bland molekylerna i plasten och hittar till slut ut. Det är det ljuset vi ser.
Nu håller jag förvisso med om att det inte står helt klart att orginalfrågan var ställd på fullt allvar. Men OM den var det. Är det mycket eller liten mening att börja kasta ord som spektra och excitering (även om det är fullt korrekt). De enda som förstår en då, är de som redan vet, liksom.
Sen är det ju så, om någon missade, att detta inte postades i detta forum först, utan blev flyttat från "växt och grönt" eller vad det nu var.
Var lite snällare, så blir världen lite snällare
Aja, då är man lite smartare iaf.
låt honom!