Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2007-10-19, 18:33
  #25
Medlem
Mr Mojo Risin's avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrMunson
Eftersom jag tycker det är under ett vetenskapsforums värdighet att ha skribenter som försöker förminska mindre vetandes personer skulle jag väldigt gärna få förklarat för mig vad det är i muggens atomstruktur som gör att den bara släpper igenom ljus i ett visst våglängdsintervall. Jag vet inte, men har mina aningar, men du har ju redan proklamerat att du är väldigt kunnig på området så upplys mig!
Det är redan förklarat en bit upp. Jag försöker utan fina ord:

Muggen består av många ämnen. Ämnen består av molekyler. Molekyler består av kärnor (protoner) och kringkretsande elektroner.

Ljus (elektromagnetisk strålning), besitter energi och frekvens. Vitt ljus består av en massa olika frekvenser.

När ljus, med en massa frekvenser (från en glödlampa, t ex), träffar ett material, interagerar energin med materialet. Beroende på vilken/vilka sorts ämnen materialet består av, interagerar ljuset olika. Vissa av molekylerna besitter en sådan (flera, faktiskt) energinivå så att de "passar" med ljusets energi för en viss frekvens. Ljuset av den frekvensen kommer då att överföra sin energi till den molekylen, som I plastmuggsfallet sedemera tappar densamma, i form av en helt annan frekvens, som ligger utanför de frekvenser av ljus människans öga kan uppfatta.

Det ovanstående betyder helt enkelt att vissa frekvenser av ljuset som träffar muggen "försvinner" från de frekvenser vi kan se.

Om det däremot, som i muggfallet, inte ingår något ämne (några molekyler), vars energinivå stämmer med en viss frekvens på ljuset (rött, i detta fall), så kommer detta ljus inte att försvinna från den del av ljuset vi kan se. Detta ljus "studsar" runt bland molekylerna i plasten och hittar till slut ut. Det är det ljuset vi ser.

Nu håller jag förvisso med om att det inte står helt klart att orginalfrågan var ställd på fullt allvar. Men OM den var det. Är det mycket eller liten mening att börja kasta ord som spektra och excitering (även om det är fullt korrekt). De enda som förstår en då, är de som redan vet, liksom.

Sen är det ju så, om någon missade, att detta inte postades i detta forum först, utan blev flyttat från "växt och grönt" eller vad det nu var.

Var lite snällare, så blir världen lite snällare
Citera
2007-10-19, 21:57
  #26
Medlem
Krafses avatar
Okej, jag tror jag fattar. Tänk att jag trodde att fysisk materia från muggen följde med ut i ljuset! Aja, då är man lite smartare iaf.
Citera
2007-10-20, 13:15
  #27
Avstängd
mrMunsons avatar
Hur tunn behöver muggen vara för att den ska transmittera andra våglängder än just inom det röda spektrat?
Citera
2007-10-20, 14:05
  #28
Avstängd
yonnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrMunson
Hur tunn behöver muggen vara för att den ska transmittera andra våglängder än just inom det röda spektrat?
Beror helt på materialet.

Om du har en jättetunn stålmugg så kommer det ändå inte komma igenom något ljus öht. Om du har en jättetjock glasmugg så kommer allt ljus igenom väldigt enkelt.

Dessutom beror det också på hur stark lampan är.
Citera
2007-10-20, 15:56
  #29
Medlem
Dr. Wilys avatar
Allt detta prat om muggar och ljus fick mig att tänka på Lycurgusbägaren, en fantastisk artefakt från 300-talets Rom som på ett mycket estetiskt sätt demonstrerar dikroism. Det är en bägare tillverkad av glas i vilket man tillsatt nanopartiklar (storlek ≈ 70 nm) av guld och silver. Detta gör att bägaren har den egenheten att den ser ut att vara grön när man tittar på ljus som reflekterats från den, men röd när man tittar på ljus som transmitterats genom den. Den förvaras idag på British Museum.
Citera
2007-10-22, 04:03
  #30
Medlem
BeerMeUpScottys avatar
Woah! Krafse är igång igen! Tack för ännu ett gott skratt och hoppas att du även blivit lite klokare med svaren som trillat in.

Och till dem som neggar! Ge fan i krafse killen är störtskön och vill bara veta mer låt honom!
Citera
2007-10-22, 11:47
  #31
Medlem
Mr Mojo Risin's avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeerMeUpScotty
Woah! Krafse är igång igen! Tack för ännu ett gott skratt och hoppas att du även blivit lite klokare med svaren som trillat in.

Och till dem som neggar! Ge fan i krafse killen är störtskön och vill bara veta mer låt honom!
Jag har inte varit här länge nog för att fatta miraklet kallat Krasfe. Hoppas det kommer med tiden!
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback