Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Oj, då. Innan du sprängs, så ta först reda på vad jag pratar om.
Jag pratar
inte om att:
"ateister skiter fullständigt i varför andra firar jul. Folk får fira vilka jävla högtider dom vill av vilken jävla anledning dom vill. Är det så svårt att fatta?"
Jag pratar om ateister som
själva firar jul och Jesu födelse
Och enligt dina ateistkompisar verkar det inte ens vara något problem varken att ta nattvarden, bikta sig hos prästen, eller ens knäböja sig mot mecka i en moské om man är ateist.
Som sagt, ni får prata ihop er ateister emellan och komma överens.
Men herregud så trögfattad du är. Och ja. Det var fullt medvetet jag skrev på det sättet, den sagofiguren berör mig inte.
Ateister firar inte Jesus födelsedag. Att andra firar Jesus födelsedag berör inte oss. Vi skiter i varför kristna firar jul, för vi firar inte av samma anledning. Förstår du?
Och nej. Återigen. Det finns inga regler i ateism. Det enda vi behöver prata ihop oss om är att vi inte tror på några gudar, och det har vi gjort. Just nu har vi dessutom fullt upp att förklara detta för en idiot på Flashback..
Om en ateist av någon okänd anledning vill ta nattvarden (han kanske gillar vin), eller bikta sig (han kanske har en fetish att berätta om sitt sexliv för andra), eller knäböja mot Mecka i en moské (han kanske hittade en femkrona under en bänk), så är det helt ok för mig. Varför ska jag bry mig om vad andra människor gör så länge dom inte skadar någon?