Finlands största knarkliga sprängd
Narkotikapolisen i Helsingfors har sprängt Finlands hittills största knarkliga.
Mellan 2002 och 2006 smugglade ligan tre ton hasch och 20 kilo kokain från Nederländerna till Finland, främst i långtradare.
Polisen tror att två bröder har lett ligan, vars samtliga medlemmar är finländare. 21 kvinnor och män har häktats.
De smugglade drogernas värde uppgår till 20 miljoner euro, motsvarande 184 miljoner kronor.
Den ena av de båda bröderna har hållit sig undan en tidigare fängelsedom i närmare fyra år. Bröderna har erkänt smugglingen.
Polisen har beslagtagit över 2,8 miljoner kronor, kokain, hasch, bilar och vapen. Ligan misstänks dessutom för grova penningtvättsbrott.
--------------------------------------
På radio hörde jag polisen i Helsingfors förklara att tillgången på hasch och kokain kommer den närmaste tiden att vara sämre än tidigare. Men att det säkerkligen finns andra kriminella gäng som kommer att fylla tomrummet efter ligan som nu torskat.
Min fråga är: -Finns det några svenska gäng som är i kokain-/haschbranschen som har resurser att fylla tomrummet? Hur är det med MC-gängen, har dom tentakler i Finland?
/SpaderKung