Kristendomens andra ansikte
Hej på er, Asatroende och satanister!
Jag är lite intresserad av den satanistiska tron och hur ni tycker man ska leva.
Om jag förstått det rätt menar satanisten att alla är egocentriska och att det är ett förhållningssätt som man inte på något sätt ska motverka, till exempel genom att göra goda gärningar, eller?
Är det så att ni inte ser någon som helst skillnad på Thomas Qvick och Gandhi? Båda tillfredställer sitt eget ego, men medan Qvick orsakar människor lidande när han tillfredställer sitt ego, gör Gandhi människor glada och upprymda när han tillfredställer sitt ego.
Tycker ni att det skulle vara bra om det fanns färre av Qvick-typer, eller spelar det ingen roll för den sanne satanisten?
Det enda jag kan hålla med om i satanismen är påstående om att det vi gör, gör vi för att tillfredställa oss själva, men jag skulle vilja ge ett tips till satanisterna. För att få ett gott, bra, intressant och spännande liv är det bra att tillfredställa sitt ego på ett sådant sätt att människor i din omgivning inte tar skada. Det är tvärtom en fördel att hjälpa människor, inte bara de närmaste utan människor i andra länder som har det svårt, eftersom du vinner på¨det långsiktigt. Thomas Qvick blev nog väldigt lycklig när han torterade, våldtog och mördade sina offer, men långsiktigt verkar inte detta vara en bra plan, om han nu inte finner någon märklig tillfredställelse av att sitta i fängelse.
Det enda jag vill att ni ska hålla med mig om är att genom att göra så kallade goda gärningar för medmänniskor tjänar man på det själv och får på så sätt sitt ego tillfredställt. Alltså borde det ligga i satanistens natur att hjälpa andra även om det just då inte känns så tillfredställande.