Citat:
Ursprungligen postat av Lågbudget
Har du patent på vad frihet är? Styr du vad jag upplever och inte upplever? Eller?
Jag upplever att jag är förtryckt eftersom jag inte får göra vad jag vill utan att jag kan bli berövad min frihet genom att få fängelsestraff, eller kanske livet om det hade varit dödsstraff. Ditt resonemang är således självmotsägande. Om jag vill skjuta ner någon kan jag bli berövad min frihet, då blir jag förtryckt. Liberalismen är ungefär likadan som socialismen, skillnaderna är ytterst små.
Lågbudget, frihet är endast rätten till sitt egna liv, inte rätten till andras liv. Om du inte är tillåten att skjuta någon, så är du inte mindre fri för det, för rätten till andras liv är som sagt inget som inkluderas i frihetsbegreppet.
Om man definierar frihet på ditt sätt, "rätten till sitt egna liv" + "rätten till andras liv", så kan inte frihet existera i verkligheten eftersom dessa två meningar säger emot varandra. Gustav kan omöjligen ha rätt till Idas liv
samtidigt som Ida har rätt till sitt egna liv och vice versa. Gustavs rätt att knulla Ida och Idas rätt att inte knulla står i konflikt, dom kan inte existera samtidigt.