Jerka^: Läste igenom det mesta av den artikeln du länkade till, samt
Compatibilism men rent vetenskapligt så kunde jag inte hitta något som förklarar hur man skulle kunna ha en fri vilja (i den bermärkelsen att de val du gör ej är deterministiska eller resultat av fysikaliska processer), så detta förblir i min åsikt en omöjlighet.
Dr. Wily: Intressant inlägg håller med om i princip allt..
Länken berkräftade också att man inte bör försöka blanda in obestämbarheten i begreppet fri vilja på något sätt, som jag påpekade innan.
Citat:
Ursprungligen postat av Zaxxon
Bells teorem bevisar ju ingenting om att OM vi "kan spola tillbaka tiden och repetera samma förfarande" med precis samma initialvillkor (ex. betrakta ett sönderfall); så kommer sönderfallet, med största sannolikhet, ej ske precis i samma skede som det gjorde initialt.
På rak arm ser jag ingen annan möjlighet att kunna bevisa just "slump" (ordet/betydelsen som väl kan tolkas olika) i naturvetenskapliga sammanhang; utan istället bör man nog använda sannolikhetsbegrepp. Men eftersom "slump" är ett skeende måste man ta hänsyn till just tidsförloppet (och ändringar i detta), anser jag. Sedan att denna undersökningen är omöjlig, iaf. i dagsläget, visar ju bara på att det är egentligen ett filosofiskt ämne, eller?
Är medveten om att du kan mer än mig när det kommer till det här, så du får gärna bryta in om du ser faktafel eller liknande.
Men frågan var ju som sagt:
Citat:
Ursprungligen postat av Stocko
Bells teorem utesluter väl just okända (gömda) variabler i kvantmekaniska fenomen?
Och det är väl just det här som Bells olikhet går ut på?
Att det verkligen existerar en slumpmässighet inom kvantmekaniken, som därmed inte går att beskriva på ett sådant sätt att EPR-paradoxen är felaktig.
Det var ju just detta teorem som t.ex. motbevisade David Bohms försök att inlemma de klassiska grunderna med kvantmekaniken, genom att visa att de ekvationer som skulle råda om partiklar erhåller s.k. "dolda variabler" inte stämmer överrens med de mätdata som man kan utfå ur kvantmekaniken.
Den visade att det verkligen fanns en påtaglig ickelokalitet inom fysiken som också ligger som bas för köpenhamnstolkningen.
Partiklar kan i många experimentella fall inte beskrivas av någon modell som tolkar dem som oförbundna självständiga kvanta.
Låt oss återigen ställa tanken "om vi kan spola tillbaka tiden" som du var inne på. Om vi nu antar att t.ex. en myon (helt utan påverkande omgivning, om man kan säga så) kommer att sönderfalla vid exakt samma tidpunkt hela tiden så innebär ju detta att det finns något hos kvantmekaniken som bestämmer denna tidsintervall (nämligen dess initialvillkor eller dolda variabler som tilldelas helt slumpmässigt till olika myoner, då de är dessa två alternativ som ger oss en anledning att sätta upp detta exempel överhuvudtaget).
Oavsett vilket alternativ det är av dessa så löser de problemet genom att tilldela varje partikel ett speciellt tillstånd som gör att den kan tolkas självständigt utan slumpmässighet, vilket inte går ihop med Bells teorem.