Framtiden är förutsägbar.
Jag håller med ate-bitt genom att inte hålla med CapnMnemo om följande:
"...det finns alltid mer än ett sätt som saker och ting kan utvecklas på. Om du "spolade tillbaks" universum till början och startade om, skulle _inte_ samma saker hända igen, och du skulle få ett helt annat universum."
JO, allt skulle hända igen, på precis samma sätt, hävdar jag då.
Allting påverkas av universums fysiska lagar som vi har satt massa fåniga namn på, och därför skulle också allting hända och reagera på precis samma sätt som det gjorde första gången universum skapades och utvidgades.
Om man tänker på nått annat än partiklar så kan man till exempel tänka på alla varelser som skulle finnas på jorden också den här gången universum skapades(eftersom allting har utvecklats på exakt samma sätt som första gången..), dom skulle reagera på allting på precis samma sätt eftersom som deras sinnen uppfattar samma sak som förra gången, och deras betende(som fortfarande är detsamma, såklart)säger åt hjärnan att reagera på ett visst sätt som också är det samma som förra gången. Allt annat kommer påverkas av sättet varelsen reagerar, och också dom kommer följa sina beteenden.
Allt kommer bli detsamma igen.
Samma sak gäller kvarkar och grevéostar. Allt påverkas på samma sätt eftersom dom fysiska lagarna är dom samma.
[flum...]