Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-09-15, 18:02
  #1
Avstängd
arenas avatar
Någon som har erfarenhet av någon av dessa bilar?
Verkar som mycket bil för lite pengar i båda fallen.
Citera
2007-09-16, 11:20
  #2
Medlem
T-bone-s avatar
Har kört hundratals Cee'd på jobbet, dock inga längre sträckor, och det är absolut Kias bästa modell (säger väll kanske inte så mycket).
Dieselmotorn går helt okej och är nog den motorn jag skulle välja.

Kvalitetskänslan är också helt ok, lite plastig här och där men bra för att vara en Kia av den biltypen.
Den är ingen BMW när det kommer till körupplevelse men den är trevlig att köra, upplever den som bättre än t.ex Toyota Corolla och Hyundai i30 ( som inte heller är så tokig).
Citera
2007-09-16, 12:22
  #3
Medlem
marimekkos avatar
Har också kört hundratals Ceed och det är en väldigt bra bil. Det är ingen premiumbil så du hittar lite kostnadsbesparingar i kupen om du letar men ärligt talat så brukar väl ingen sitta och knacka på plasten när han eller hon är ute och kör (får vi hoppas). Dessutom får du ju saker som kostar extra hos premiumtillverkarna, enkla saker som iPod-plats till exempel.

Mekaniskt verkar den vara väldigt sund och jag tror dessutom den kommer överleva vårt svenska klimat bättre än Nissanbilen då det mesta som kommer i kontakt med slask och salt är gjort av plast.

Det är ett fordon för att ta dig från A till B på ett rätt bekvämt och ekonomiskt sätt.
Citera
2007-09-16, 12:29
  #4
Avstängd
arenas avatar
Precis sådana seriösa svar jag ville ha,tack!
Ingen som har erfarenhet av Note?
Givetvis har jag själv provkört båda.
Körupplevelsen är nog lite större i Cee'd men baksätet är betydligt rymligare i Note (även om man har barnvagn i bagagen)
Också gillar jag Nissans billiga service'ar och serviceintervall på 3000 bara.
Citera
2007-09-16, 12:49
  #5
Medlem
marimekkos avatar
Eftersom jag är lite misstänksam mot en fransk bil från Japan som byggs i England (men konstigt nog köper jag helt en koreansk bil från Tyskland som byggs i Slovakien ) så har jag ett nytt argument för Cee´d nämligen Euro-NCAP-testerna där Ceed får 5 stjärnor för vuxenskyddet och 4 för barn medans Note får 4 stjärnor för vuxna och 3 för barnen.

Cee´d
Note
Citera
2007-09-16, 13:22
  #6
Medlem
T-bone-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marimekko
men ärligt talat så brukar väl ingen sitta och knacka på plasten när han eller hon är ute och kör (får vi hoppas)

Har kommit på mig själv att göra det i varje ny bilmodell jag sätter mig i.

7 års garanti på Cee´d är ju något som kan vara värt att nämna med.
Citera
2007-09-18, 08:32
  #7
Avstängd
arenas avatar
Ni som kört en massa Cee'd, vad säger ni om automataren?
Har fått en bra pris på en demobil som just är automatare...
Citera
2007-09-18, 10:41
  #8
Medlem
marimekkos avatar
Det är en vanlig automat med momentomvandlare och vissa körprofiler som den väljer mellan beroende på hur du kör (adaptiv låda på KIA-språk). Det som finns att säga är väl att den bara har fyra växlar + back.
Citera
2007-09-18, 11:24
  #9
Avstängd
arenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marimekko
Det är en vanlig automat med momentomvandlare och vissa körprofiler som den väljer mellan beroende på hur du kör (adaptiv låda på KIA-språk). Det som finns att säga är väl att den bara har fyra växlar + back.

lite kort då, bra eller dålig? (hellre manuell)?
dyrare service/drift?
enligt spec drar den bara 0,03 mer blandad körning
Citera
2007-09-18, 14:26
  #10
Medlem
T-bone-s avatar
Jag hade valt den manuella. Mest på känsla, vilken jag tycker är skönast. Har ingen aning om vilken som är bäst av dom.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback