Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Intressant, jag lyssnar. Nu ska jag ge lite tuggmotstånd att utmana med
Du misslyckades eftersom din intellektuella kapacitet att formulera bärande argument är lika med noll.
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Stark, på vilket sätt? Det är ytterst manligt att vara stark mentalt, då det är en förutsättning för reproduktiv framgång. Dessutom ser alla upp till "starka" män. En kvinna som är stark ses ofta som okänslig och osexig ( typ Olga, kapten för ryska kulstötarlandslaget och som käkar tegelstenar till frukost ).
Misstag #1, du jämför mental styrka som eftersträvansvärt för män med fysisk styrka som oönskad för kvinnor. Vilket lämnar det öppet för frågan, är mental och fysisk styrka inte önskvärd för kvinnors reproduktion?
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Medhåll. Men världen skulle vara alltför torr om alla inkorporerade dessa egenskaper i sin personlighet. Vi behöver trams, troll och fjoll för att få balans. Själv vill jag inte att en kvinna ska utmana och tävla med mig i traditionellt manliga områden.
Misstag #2, trams, troll och fjoll är inte egenskaper, det är beteenden.
Att du inte vill att en kvinna ska utmana dig beror nog mer på din att din egen självkänsla inte klarar av en eventuell "förlust" mot en kvinna, det tyder på svag mentalitet och inre osäkerhet.
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Kvinnor talar inte om problem för att lösa dem ( som vi män ), utan bara för att ventilera och få förståelse. En man behöver bara lyssna föra att göra sitt jobb på den fronten... jag behöver personligen inte tala om mina känslor, bara uttrycka dem i form av t.ex vrede, sorg, lycka osv på ett konkret sätt.
Misstag #3, generalisering utifrån en fördom om kvinnor, och män tyder på ointellektuellt argumentationsförmåga.
Det vore alltför enkelt att sänka argumentet med hänvisning till individuella olikheter kvinnor emellan, eller män emellan, vore som att stjäla godis i en obevakad godisbutik.
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Det är lite skillnad IMHO, på att vara våldsam, och att kunna bruka våld när det behövs. Det är viktigt för en man att kunna freda sig och sin kvinna, och våld kan lösa vissa situationer om det används rätt. Till skillnad från det snällifierade dagistalesättet "våld löser inget".
Misstag #4, sin kvinna? En kvarleva från den viktorianska eran, den riddeliga mannen? Jag har mött kvinnor som inte behöver lita på "sin man" för att försvara sig, kvinnor kan vara både mentalt och fysiskt starka, min vän Olga tillexempel.
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Om inte män skulle strävat efter att vara macho skulle vi fortfarande svingat oss i träden. Om inte kvinnor skulle varit tjejiga skulle vi inte funnits alls.
Misstag #5, du verkar svinga dig i träden fortfarande ärligt talat, "me Tarzan, du Jane..." typ, är inte det macho? Vad har reproduktionsförmågan med "tjejigt" och "killigt" att göra, vad gjorde du under biologilektionerna egentligen, vet du inte hur det går till?
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
En kvinna behöver vara känslig för att kunna ta hand om sina barn och se till deras behov, kvinnor har en del gemensamt med ett barn för att göra detta möjligt och jag accepterar detta fullt ut.
Misstag #6, då har du inget emot att kvinnor får automatiskt vårdnaden av barn vid en skillsmässa och attmän måste söka del/deladvårdnad?
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Alla är vi ytliga om man ska vara krass. Vi döömer alla omedvetet, och vår hjärna är helt enkelt byggd för detta. Däremot kan vi klara oss utan extremexemplen. Tyvärr brukar de flesta som klagar högst på ytlighet mest göra det för att de själva är väldigt ytliga, men tycker att de inte räcker till ( ex. en ful feminist ). Men jag gillar principiellt inte heller ytlighet.
Misstag #7, och ändå lyckades du argumentera högst ytligt med ytliga och förenklade fördomar om män och kvinnor.
Citat:
Ursprungligen postat av Duality
Jag älskar att vara macho ibland. Finns inget mäktigare än att erövra, vinna, och hävda sig
//Duality
Din machohet lyser inte genom i ditt inlägg, faktiskt så liknar det mer trams, troll och fjoll.