Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-09-10, 17:10
  #97
Medlem
SpaceCats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CocZ
Saken är ju den att ett tillhygge (i detta fall ett järnrör) är fruktansvärt avskräckande. Inte ofta man behöver använda det då de flesta backar när man svingar lite friskt i luften.
Det mest effektiva mot slödder&bus inkl. pundare har jag märkt är att bara ställa sig och titta på dem.
Då känner de sig så jävla störda, så de avvecklar både sig själva och sina ludermässiga aktiviteter
Citera
2007-09-10, 17:56
  #98
Medlem
CocZs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SpaceCat
Det mest effektiva mot slödder&bus inkl. pundare har jag märkt är att bara ställa sig och titta på dem.
Då känner de sig så jävla störda, så de avvecklar både sig själva och sina ludermässiga aktiviteter


Eller att helt enkelt skrika som ett as och rusa i full galopp mot honom/dem. Tro mig, de flesta skiter på sig och tar några steg backåt då det inte var beredda på motstånd.

Men, du har rätt angående att knarkare och svartskallar blir nervösa om man stirrar ilsket och iskallt mot dem. Typ som: "Du vet inte vad jag kommer göra med dig inom fem sekunder."
Citera
2007-09-10, 17:59
  #99
Medlem
pieces avatar
Jag har en kampfisk i akvariet i hallen
Citera
2007-09-10, 18:01
  #100
Medlem
CocZs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av piece
Jag har en kampfisk i akvariet i hallen


Ge mig din adress så skickar jag in en katt som förintar din vaktstyrka och lämnar huset/lägenheten fritt.
Citera
2007-09-10, 18:27
  #101
Medlem
Cormacs avatar
Jag vill se din kampfisk!

Jag har ett järnrör under bäddsoffan som står bredvid datorn, men det är mest bara för att jag en gång tog hem det för att göra mörsare av.. sen så orkade jag inte göra nånting och rullade helt sonika in det under soffan där det inte var ivägen.
Citera
2007-09-10, 20:52
  #102
Medlem
Brottardockans avatar
Jag har en hand, som kan ta formen av en knytnäve, längst ut på högerarmen samt en fot längst ut på högerbenet.
Citera
2007-09-10, 23:15
  #103
Medlem
Japp. Ett basebollträ finns alltid inom räckhåll vart jag än befinner mig hemma (lägenheten är inte större än så).
Citera
2007-09-10, 23:48
  #104
Medlem
Yxa i bilen, alubollträ i sovrummet samt Mauser 6.5 cal bakom gaderoben
Citera
2007-09-11, 00:06
  #105
Medlem
Har ett alubasebollträ i garaget som är tänkt att flyttas till bilen, men jag orkar inte. Känns töntigt, det är manligare att slå ner eventuella rånare etc med nävarna. Dessutom lär man inte ha tid med att greppa sitt trä ändå.
Citera
2007-09-11, 00:07
  #106
Medlem
pooboxxxs avatar
Har en butterfly liggande framför datorskärmen. Dock inte för att jag räds någon attack mot mitt hem, utan som avstressning när FB laddar långsamt.
Citera
2007-09-11, 00:10
  #107
Medlem
Mr Gs avatar
Under sängen har jag en shotgun, avsågad...dubbel såklart, och alltid laddad med slugs. Varför slugs ? Jo, ifall det blir ett vådaskott inomhus på fyllan, då blir det förmodligen billigare att reparera skadorna. Och vådaskott händer ju som bekant alla lite då och då. Sist sköt jag brorsan i foten med armborsten, och han har inte slutat halta än, men han får skylla sig själv, den fan, han hade inte behövt ha foten i vägen. Visserligen var jag jävligt packad, men det var brorsan också, så det kan han inte skylla på !!!

Nåväl............under huvudkudden har jag iaf en Ruger Super Redhawk Revolver - 454 CASULL, en lite lagom grov pjäs, skulle tro att större delen av kålroten avlägsnas vid en direktträff, och det är ju avsikten med det hela. Självklart är Rugern laddad med hollowpoint (hålspets) ammo.
Ja, det var nog allt, eller nästan iaf, men det räcker en bit på väg det här.
Citera
2007-09-11, 00:39
  #108
Medlem
Köses avatar
Jag bor inte i ett ghetto, min lägenhet ligger på andra våningen vilket omöjliggör ingång genom fönster. Vidare krävs en tag för att komma in i trappuppgången. Kommer ändå en tjuv/våldsverkare in måste han/hon igenom min diamantdörr. Lycka till med den, haha. Men oftast så står ju dörren öppen... Och jag släpper in alla utan att kolla vilka de är. Grannarna har fått stå ut både med jehovas och Tv-tjänst.

Nåja, till saken. Jag har inte något utplacerat i syfte att användas. Mitt basebollträ står i sovrummet. Men det är nog svårt att svinga i små utrymmen. De är ju rätt så tunga. En kniv finns i en låda, men jag vill inte döda någon. Så jag kör nog på en sträng tilsägelse alternativt försöka trycka ut inbrottstjuven. Vill de fightas så får de gärna göra det. Då skulle jag försöka lägga ned honom/henne och hålla fast med ett snyggt ben-, axel-, eller armlås tills länsman kommer!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback