Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2007-09-02, 16:57
  #1
Medlem
FBWs avatar
Vikt: 65 ca
Substans: Tramadol pulver (99% rent)
DOS: 1200mg~
Tidigare erfarenheter: tramadol, Morfin, Buprenorfin, Amfetamin, Heroin, Salvia, LSD, MDMA/MDA, Svamp, Diazepam, Alprazolam, Flunitrazepam, dextropropoxifen, Kodein, THC, Ketogan, Lustgas

Jag och en vän som vi kan kalla för "A" hade inhandlat Tramadol, vilket vi ofta gör. Hade kört på Tramadol i ungefär 1 vecka 24/7 (Från morgon till natt) och hade en ganska hög tolerans.

f.ö är det här mitt tredje krampanfall jag fått på Tramadol.


[14:00~]
Min polare kommer hem till mig, vi häller upp två stora glas saft och jag lägger ner 1200mg Tramadol i mitt glas, och 500-600mg i hans glas. Vi sveper i oss glasen (han lämnar ca 30% kvar i sitt glas). Vi sitter och småpratar och tänker inte speciellt mycket på Tramadolet eftersom vi är ganska vana vid att ta det.

Efter ca 1 timme så får jag idén om att slå igång en film, Stay Alive är vad vi ska se på. Vi möblerar om vardagsrummet så att båda kan ligga ner och se på skärmen (jag sitter i fotöljen). Jag drar in filmen i VLC och trycker på mellanslag och sätter mig i fotöljen. Då får jag helt plötsligt en varningssignal som jag får före jag börjar krampa. Allt ljud ekar och allt blir suddigt. Jag känner mig otroligt borta.


Nästa sak jag kommer ihåg är att jag ligger på golvet och min polare försöker hålla upp mig, jag mår illa så in i helvete och kryper iväg till toaletten där jag försöker spy. Jag får inte ut någon spya så av misstag så dricker jag upp hans saft för att kunna spy. Jag säger åt honom att det håller på att gå åt helvete, att vi ska ut och möta några polare som kan hålla koll på oss.


Vi går ut och börjar promenera, då kommer av polarna på cykel och frågar om jag mår bra, han säger att jag ser sjuk ut och att jag borde ta det lugnt. Jag säger att vi går i förväg att han ska hämta dom andra och cykla ikapp oss. Jag och "A" fortsätter att gå och jag förklarar för honom vad han ska göra ifall jag börjar krampa. Att han ska lägga mig ner på marken och sen lägga det ena benet över det andra och se till att tungan inte hamnar mellan tänderna.


Då säger han att jag inte kommer börja krampa då jag redan krampat i ca 7 minuter. Det kommer som en chock för mig då jag tror att jag bara somnat till filmen och vaknat till av att jag ligger på golvet. Då berättar han att jag la igång filmen och satte mig ner och vände mig emot honom. Jag hade sett förskräckt ut och hade sagt att det går åt helvete. Han började självklart noija och försökte lugna mig (minns inte något av det här).


Han la ner mig i soffan och då började anfallet. Han sa att han blev lugn när han såg att jag krampade och att han bände upp min käk med sina fingrar för att jag inte skulle bita sönder tungan.


Självklart så minns jag inte det här då man är medvetslös före, under och efter kramparna. Vi går iväg hem till honom och jag känner mig mer och mer fuckad, dricker vatten och drar i mig Vitaminer och mat. Efter några timmar så släpper dom obehagliga känslorna och jag börjar inse vilket idiotiskt misstag jag begått då jag bombat 1200mg Tramadol på en gång.


Det här inträffade under sommaren, och jag är ledsen om ni inte fått ut tillräckligt av det jag berättat. Dels beror det på att jag inte kommer ihåg något eftersom man är medvetslös under kramperna. Man kommer inte ihåg någonting och är man ensam så kan man omöjligen veta ifall man krampat eller inte. Känner ni någon varningssignal, dvs att allt blir helt skumt så ska ni lägga er ner på golvet och lägga ena benet över det andra så att ni inte rullar över på rygg. Lägg gärna en strumpa i munnen och se till att ha tungan i munnen så att ni inte biter hål i den. Och efteråt är man oftast totalt borta och spyr...


Tack för mig.
Citera
2007-09-02, 22:07
  #2
Medlem
RoLLiTs avatar
Känner igen mig då jag av erfarenhet har krampat 4 gånger Men 1200mg, va tänker du med? Inte läst på tillräckligt om tramadol? Man kommer bara till en nivå, sen kan man inte bli mer tradad. Så 1200mg är bara waste på tradare. Men ska inte whina. Men, men.. Take it easy med tramadolen!
Citera
2007-09-03, 00:39
  #3
Avstängd
E.t the mans avatar
Bra med sånna här rapporter så små ungar kanske håller sig borta från dessa saker tills dem växt upp lite inget personligt mot Ts bra att du dela med dig av din erfarenhet.
Citera
2007-09-03, 09:25
  #4
Medlem
FBWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RoLLiT
Känner igen mig då jag av erfarenhet har krampat 4 gånger Men 1200mg, va tänker du med? Inte läst på tillräckligt om tramadol? Man kommer bara till en nivå, sen kan man inte bli mer tradad. Så 1200mg är bara waste på tradare. Men ska inte whina. Men, men.. Take it easy med tramadolen!


Hehe jag vet faktiskt inte vad jag tänkte på. Har råkat ta för mycket fler gånger. När man blandar t.ex 1000mg i saft som man ska dricka ifrån hela dagen så glömmer man lätt bort hur mycket Tram det finns i skiten. Har ju självklart erfarenhet av Tram men det gick lite snett . Skulle aldrig dra i mig över 1000mg medvetet, men har ganska dåligt närminne så glömmer bort ganska lätt.

Och min tolerans var relativt hög så jag tror att jag hade behövt minst 7-800mg för att känna av det.

Hade ju ändå kört 24/7 dvs hela tiden på Tram. Hade tagit mitt i natten när jag gick upp för att pissa, när jag vaknade o.s.v.



Citat:
Ursprungligen postat av E.t the man
Bra med sånna här rapporter så små ungar kanske håller sig borta från dessa saker tills dem växt upp lite inget personligt mot Ts bra att du dela med dig av din erfarenhet.

Japp man måste nämna drogernas mörka sidor också. Många underskattar Tramadol och tror att dom kan stå emot kramperna, men så är det inte. Är säkert många som krampat utan att själv veta om det, då man är medvetslös före och efter. Man tror att man somnat ifall man är ensam.

Men man märker om man krampat om man är helt borta när man "vaknat" och spyr, sen om man har sår/blåsor på tungan så har man förmodligen krampat. Men man är iallafall helt, och då menar jag totalt borta efteråt!

Hoppas folk inser hur lätt det kan gå fel

/Trippa lugnt!
Citera
2007-09-03, 22:44
  #5
Medlem
stenpeders avatar
Så kan det gå..
3/5
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback