Tänkte berätta om en grej som hände på tåget mellan random halvstor stad i mellansverige och oslo. Det var en kille som satt med ett fint yttre, inga skavanker eller liknande. Han hade längst fram lagt en påse med diverse skräp i + 20g blandat svart och brunt. I Arvika klev det på 3 tullare med hund, de var norska tullmän (2 killar en kvinna). Hunden visade visst intresse för killens byxor, men tullarna fortsatte gå vidare och bad alla om legitimation, (det var 3 andra passagerare i den vagnen också). De kom sedan snabbt tillbaks och bad killen att visa sitt bagage, han pekade då ut sina väskor och inget mer. De sa "OK", följ med oss till den inglasade grejen här i mitten av vagnen.
Killen följde med, iskall och fast besluten, det var inte hans skit de förmodligen hade hittat, han håller inte på med knark:P
De frågade killen många gånger om han varit i kontakt med narkotika, om han var straffad tidigare och vad han hade för business i norge. Killen svarade att han inte hade någonting med narkotika att göra, att han var ostraffad och att han jobbade i norge. De tittade mkt skumt på killen och tog hans körkort för att stämma av med svenska registret via telefonen. Killen var grön, men de fortsatte tracka honom (alltså hela vägen ifrån arvika till oslo). När killen skulle gå av stod 1 tullare vid kupédörren och höll koll på knarkpåsen, killen sprang sedan ut med sin packning för att inte missa sin buss.
Killen blev visiterad 2ggr, luktad på 3ggr av hund, tokigt utfrågad om påsen som bevisligen kom ifrån en affär i samma stad killen åkt ifrån och psykad in i det sista. Men de släppte honom ändå.
Klockan var kanske 11 på förmiddagen när tåget stannade i arvika och det var en lördag. Så ärligt, ser ni en liten trött, brun, blodhundsliknande hund, se till att ni är rena. Grejerna var kanske

packade i en kaffeburk fylld med kaffe, de var inslagna i flera varv (många) plastfolie, kaffeburken var kanske avtorkad med kemisk ren bensin innan den lades i 2 separata fryspåsar.
Det spelar ingen roll hur ni slår in det, är det en riktig hund hittar den skiten.
Men jag var ju bara en oskyldig medpassagerare, så jag vet inte exakt hur allt gick till, såklart. Snubbe med stor tur och jävligt mycket nekande.