Det är du inte ensam om att inte förstå. Politisk propaganda är sällan byggd på logik, det är inte dess syfte. Det är snarare som med försäljning av begagnade bilar, att du ska luras att köpa grisen i säcken helt enkelt.
Men en sak är jag väldigt nyfiken på vad är det egentliga det hemliga syftet med invandringen och är detta syfte detsamma i dag som för 30 år sedan?
Jag tror att syftet har förändrats radikalt över tiden och nu är det som en levande organism en idéfunktion som inte kan kontrolleras. Den styr många människor och politiker som för länge sedan slutat tänka efter varför!
Jag såg ett TV program om Göring nyligen. Han hävdade att den renaste ariska levde i norden. Där har du en möjlig tanke hos några intellektuella att de för alltid ska utrota en eventuell grund för att nazismen ska uppstå igen, genom att utrota det ariska arvet. Skammen de skulle känna om detta skedde i Sverige är starkare än omtanken om den Svenska kulturen.
Å andra sidan vad gör dessa ”tänkare” åt att islam i Sverige håller på återupprättar hatet mot judarna.