Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2007-10-08, 21:41
  #13
Avstängd
Psilocobes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PerArnold
Därför att en HPS kostar mer, den drar dessutom mer ström och avger betydligt mer värme vilket gör det svårare att hålla en lämplig temperatur om man inte har bra ventilation och fläktar.
Ja, men allt det där vinner man ju igen sen när man har skördat.
Citera
2007-10-08, 21:53
  #14
Medlem
euphorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Psilocobe
Ja, men allt det där vinner man ju igen sen när man har skördat.

Inte om man ska ha rökat för sig själv
Citera
2007-10-08, 21:55
  #15
Medlem
Phatcherocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Psilocobe
Ja, men allt det där vinner man ju igen sen när man har skördat.

Men det kan vara ruskigt svårt att fixa med ventilation och dyl.
Jag rekommenderar än en gång att beställa från http://www.growlightsdirect.com/acatalog/Lamps.html
Citera
2007-10-10, 22:05
  #16
Medlem
ysd4ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PerArnold
De lägger som sagt på en eu-skatt på 21 %, att någon på Swecan påstår att denna skatt inte finns betyder ju inte att det faktiskt är så. Plantagrow är ju en del av företaget Interlampadas, ett stort och välkänt lamptillverkarföretag som funnits sen 1948, de verkar aningen långsökt att de skulle riskera både sitt rykte och framtida existens genom att blåsa sina kunder på ett så uppenbart sätt, tycker jag.

första resultatet jag hittate på google: http://www.worldwide-tax.com/portugal/por_other.asp
enligt denna sida har portugal en moms på 21%, och inom eu så ska man betala momsen i det land man köper varorna.
så det verkar inte vara något som de har hittat på..
Citera
2010-11-20, 16:00
  #17
Medlem
Busstids avatar
Drar en bump på den här tråden. Hur är Plantagrow nu? Jag gick igenom alla steg fram till betalningen idag och det tycks inte finnas någon 21% fake-skatt som det står om tidigare i tråden (om jag inte missat något). Har någon här köpt något därifrån på senaste tiden? Två stycken 250w LE-lampor för drygt 800 kr känns ju ganska överkomligt men man vill ju inte kasta pengar i sjön.
Citera
2012-04-20, 13:02
  #18
Medlem
Synd att det är 220v
Kanske funkar iof, om det är är rätt frekvens så kan det funka.

Nån som har testat?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback