2007-08-07, 22:26
#1
Techne, 18 år, 56 kilo, kvinna, dos: 1/3 lapp
Pelle, 23 år, 1/3 lapp
Oskar, 18 år, 1/3 lapp
Det var lördag och jag och mina vänner hade planerat att dra till ett skogsrave. Det hade varit tal om att fixa både E och röka till denna kväll, men av någon anleding hade det skitit sig med båda substanserna och vi satt och krökade rejält istället.
Fyra av oss har delat på en liter vodka när vi äntligen, efter att ha tappat bort oss i skogen, hittar till festen. Full och besviken över att inte ha något med mig, inte ens nån alkohol, börjar jag fråga runt om någon har en knatch jag kan få köpa.
Bör tilläggas att jag innan detta aldrig hade testat syra, bara svamp, E och kola. Har alltid varit lite rädd för syra eftersom jag hade en dålig tripp när jag svampade, och syratrippen hade jag hört skulle vara både längre och lättare att snea på.
Blir erbjuden både tjack och annat skit som jag tackar nej till, och fortsätter mitt letande. Min kompis, vi kallar honom Pelle, hittar mig och säger att om någon erbjuder mig syra ska jag köpa åt honom, han betalar
Letar bara 5 minuter till innan en snubbe sätter sig bredvid mig och viskar ”Jag har GRYMMA trippar om du vill köpa! Lila Aum, bra grejer...”
Helt opåläst med allt vad det gäller syra köper jag 6 trippar för 500 spänn. Jag pratar med killen och säger att jag är extremt känslig för alla droger och normalt behöver hälften av vad andra behöver för att trippa lika hårt. Jag säger också att jag aldrig testat syra förut och han ger mig lite bra råd över hur jag ska göra om jag snear. Först tycker han att jag ska ta en halv lapp, men ändrar sig och håller med mig om att det kanske räcker med en tredjedels. Pelle tar också en tredjedel och den sista tredjedelen sparar vi, för att ta senare om vi tycker vi känner för lite.
Klockan är nu 03:00
Resten av natten flyter på lätt. En timme går och jag känner inte mer än att världen är lite konstig. Tror att det vi fått bara var skit och ger den sista tredjedelen till en tredje kompis, Oskar. Två timmar går och fortfarande händer inget. Vi dansar, chillar, tittar på folk och myser i morgonsolen.
När tre timmar gått börjar jag känna att något är på gång i kroppen. Jag tror att det här är allt jag kommer att känna, eftersom att jag tog en sån liten dos och jag var övertygad om att killen sålt oss skräp då vi inte känt nått på så lång tid. Jag känner mig kreativ och flytande, det känns som att musiken styr min kropp. Orden rasar ur munnen när jag försöker förklara världen. Oskar och Pelle känner inget än, bara att färgerna tycks vara starkare och självlysande.
På en skogsstig hittar jag ett par söndertrampade fyrkantiga glasögon utan glas. Jag blir överlycklig och sätter på mig dom eftersom att jag tycker att dom beskriver så bra hur jag mår. ”Jag känner mig som en fyrkant i en värld av cirklar!” utbrister jag och ställer mig på dansgolvet. Jag dansar inte, musiken rör mina händer i vågor och jag känner mig viktlös. Dansar i två timmar och effekterna blir starkare.
Klockan åtta bestämmer vi oss för att röra oss hemmåt. Tror fortfarande att vi tagit så lite att trippen ska vara över tills vi kommer hem, att vi inte kommer känna oss mer än konstiga (med tanke på att det gått 5 timmar sedan vi tog det).
På väg genom skogen inser jag att jag just nu befinner mig mitt i den vackraste morgonen världen någonsin skådat. Solen skiner varmt och gult och klappar mig på armarna. Jag känner hur den säger ”Godmorgon!”, kramar mig och smakar bulldeg och nybakat bröd. Jag börjar känna mig bubblig och skrattig. Förklarar att ”Jag känner mig som en liten busig svamp!” och att ”Jag känner mig som ett monster som krupit ut ur en grotta och sett solen för första gången, eller som en puppa som just kläckts till en fjäril.”Oskar bara garvar åt allt det jag säger. Pelle går ett 20tal meter bakom oss på skogsvägen och plockar blommor, eftersom de är så vackra.
Vi kommer fram till busshållplatsen och slänger oss i gräset. Ängen omkring mig är den vackraste ängen i världen, gräset är mjukt och detaljerat till atomer. Jag får örnblick och kan se vartenda löv på alla träden i hela skogen. Pelle, Oskar och jag ligger och garvar hysteriskt i gräset i en halvtimme och förundras över världens skönhet. Garvar oss igenom hela bussresan till centralen.
När garvet tagit slut börjar vi slås av hur konstig världen är igen. Den är inte längre bara vacker utan också främmande och farlig. Fast besluten om att jag ska åka hem och sova delar vi på oss, Pelle åker hem till sig och Oskar och jag går till samma tåg. När vi väntar på tåget inser jag att jg trippar hårdare än vad jag tror. Asfalten börjar tranformeras till spiralmönster och blommor. Jag börjar känna mig flytande. Världen känns klibbig och slimegrön. När jag sitter på tåget inser jag att jag inte kan komma hem så här, mina föräldrar är hemma och förmodligen vakna (klockan är 9 på morgonen)
Oskar vill hämta sin bil och köra hem men jag förbjuder honom. Det slutar med att vi åker buss hem till honom istället, eftersom hans föräldrar är bortresta.
Väl hemma hos honom får vi i oss lite vatten och hallonkräm, sätter på en Pink Floydskiva och bestämmer oss för att flyta med trippen. Efter en halvtimme börjar Oskar må dåligt och går och lägger sig och sover. Jag försöker men det är omöjligt. Färgerna blir bara starkare och starkare och det är lika ljust när jag blundar som när jag har ögonen öppna. Sitter och garvar för mig själv och vandrar runt planlöst i Oskars hus. Äter lite kräm och kollar på hur tapeterna smälter ihop och snurrar runt.
Klockan 11:00 vaknar Oskar och han känner sig normal igen, förutom att han har drabbats av en extrem ångest och vill ringa sina föräldrar och erkänna allt. Jag försöker spela så normal som möjligt och vill inte erkänna att jag trippar hårdare än jag gjort under hela natten. Bestämmer mig för att åka hem till Pelle som är ensam i sin lägenhet och se hur det är med honom. Under tiden jag trippat hemma hos Oskar har jag fört en lång sms-konveration med honom och han verkar vara lika utflippad som mig.
Smsen:
Jag: Känner du samma som jag?
Pelle: Helt jävla sjukt
Pelle: Så sjukt jävla häftigt
Pelle: jag vill göra det tillsammans
Pelle: Färgerna sliter in
Pelle: Jag skickar en nurrande spiral till dig. Syns den?
Jag: Haha ja den kommer ut ur skärmen
Pelle: Allting dansar inuti. Jag är inuti dig dansar.
Jag: Känner mig lite ead i kroppen. Ryser. Känner du?
Pelle: Nej. Detta är en helt ny dimension
Pelle: Allting jag vill ska hända, det händer inuti min kropp hela tiden
Jag. Det känns som att min hjärna halkar på regnbågslime ner i en hundmatsskål
Pelle: Som att försöka hålla i sig i färglatt slime
Jag: Känner mig som slemmig graffiti uppspydd på en vägg
Pelle: Graffiti är det. Kletigt på väggarna i en brunn på väg ner till alla mönster och former och färger som finns
Jag: Jag vill inte trippa själv
Pelle: det är värdelöst att vara själv. Det här blir bara sjukare för varje sekund haha sinnes
Pelle: jag undrar om det är jag som målar kletet eller kletet som målar mig?
Jag: Det känns som aliensnor eller rymdklet tar över allt
Pelle: Haha bara för det börjar det poppa upp skämtaliens överallt haha.
Pelle: blunda andas och ta och känn på din kropp
Pelle: allt som behövs finns här
Pelle: fågelungar pickar på mig haha det kittlas
Pelle: Jag undrar hur det skulle känna att göra något viktigt just nu
Pelle: gå in på msn och betrakta dina vännr. Se hur små dom är.
Jag: Vad ska man äta för att få det att sluta?
Pelle: vet inte har försökt men bara spyr upp allt
Lyckas ta mig till bussen. Nu väntar en timmes lång resa innan jag är framme vid Pelles lägenhet. Klockan är tolv på söndagsmorgonen, mina pupiller är stora som tefat och jag är fortfarande insmetad i UV-färg från ravet samma natt. Tänker att ”klarar jag bussresan klarar jag tågresan.. och klarar jag tågresan klarar jag tunnelbaneresan.. och klarar jag den är jag i säkerhet.”
Jag vet inte riktigt vad det är jag försöker hålla tillbaka. Det känns som att jag försöker hålla ihop hjärnan från att splittras, hålla ihop kroppen från att slitas i atomer. Försöker krampaktigt hålla mig kvar i verkigheten. Känner mig inte längre som en människa, känner mig som en bokstav eller ett matematiskt tal eller ett pussel. Så fort jag sitter still sjunker jag in i mina tankar. Det känns som att regnbågsfärgat rymdklet håller på att ta över min kropp. Som sagt känner jag mig som allt utom en människa, känner mig mer lik ett par glasögon eller en bil än mig själv.
Sitter och skakar och svettas hela resan. Folk kollar på mig och jag förstår att de ser att jag är påverkad. Tror att jag håller på att bli galen av att försöka hålla mig fast vid verkligheten, känner mig som att å fort jag mister koncentrationen kommer verkligheten splittras i miljoner pusselbitar som aldrig kommer gå att sätta ihop igen. Känns som att jag sitter och håller in en kosmisk rymdspya som när som helst kommer komma ut ur min hjärna. På något sätt lyckas jag i alla fall ta mig till lägenheten, kastar mig på Pelles säng och släpper ut allt.
Pelle, 23 år, 1/3 lapp
Oskar, 18 år, 1/3 lapp
Det var lördag och jag och mina vänner hade planerat att dra till ett skogsrave. Det hade varit tal om att fixa både E och röka till denna kväll, men av någon anleding hade det skitit sig med båda substanserna och vi satt och krökade rejält istället.
Fyra av oss har delat på en liter vodka när vi äntligen, efter att ha tappat bort oss i skogen, hittar till festen. Full och besviken över att inte ha något med mig, inte ens nån alkohol, börjar jag fråga runt om någon har en knatch jag kan få köpa.
Bör tilläggas att jag innan detta aldrig hade testat syra, bara svamp, E och kola. Har alltid varit lite rädd för syra eftersom jag hade en dålig tripp när jag svampade, och syratrippen hade jag hört skulle vara både längre och lättare att snea på.
Blir erbjuden både tjack och annat skit som jag tackar nej till, och fortsätter mitt letande. Min kompis, vi kallar honom Pelle, hittar mig och säger att om någon erbjuder mig syra ska jag köpa åt honom, han betalar
Letar bara 5 minuter till innan en snubbe sätter sig bredvid mig och viskar ”Jag har GRYMMA trippar om du vill köpa! Lila Aum, bra grejer...”
Helt opåläst med allt vad det gäller syra köper jag 6 trippar för 500 spänn. Jag pratar med killen och säger att jag är extremt känslig för alla droger och normalt behöver hälften av vad andra behöver för att trippa lika hårt. Jag säger också att jag aldrig testat syra förut och han ger mig lite bra råd över hur jag ska göra om jag snear. Först tycker han att jag ska ta en halv lapp, men ändrar sig och håller med mig om att det kanske räcker med en tredjedels. Pelle tar också en tredjedel och den sista tredjedelen sparar vi, för att ta senare om vi tycker vi känner för lite.
Klockan är nu 03:00
Resten av natten flyter på lätt. En timme går och jag känner inte mer än att världen är lite konstig. Tror att det vi fått bara var skit och ger den sista tredjedelen till en tredje kompis, Oskar. Två timmar går och fortfarande händer inget. Vi dansar, chillar, tittar på folk och myser i morgonsolen.
När tre timmar gått börjar jag känna att något är på gång i kroppen. Jag tror att det här är allt jag kommer att känna, eftersom att jag tog en sån liten dos och jag var övertygad om att killen sålt oss skräp då vi inte känt nått på så lång tid. Jag känner mig kreativ och flytande, det känns som att musiken styr min kropp. Orden rasar ur munnen när jag försöker förklara världen. Oskar och Pelle känner inget än, bara att färgerna tycks vara starkare och självlysande.
På en skogsstig hittar jag ett par söndertrampade fyrkantiga glasögon utan glas. Jag blir överlycklig och sätter på mig dom eftersom att jag tycker att dom beskriver så bra hur jag mår. ”Jag känner mig som en fyrkant i en värld av cirklar!” utbrister jag och ställer mig på dansgolvet. Jag dansar inte, musiken rör mina händer i vågor och jag känner mig viktlös. Dansar i två timmar och effekterna blir starkare.
Klockan åtta bestämmer vi oss för att röra oss hemmåt. Tror fortfarande att vi tagit så lite att trippen ska vara över tills vi kommer hem, att vi inte kommer känna oss mer än konstiga (med tanke på att det gått 5 timmar sedan vi tog det).
På väg genom skogen inser jag att jag just nu befinner mig mitt i den vackraste morgonen världen någonsin skådat. Solen skiner varmt och gult och klappar mig på armarna. Jag känner hur den säger ”Godmorgon!”, kramar mig och smakar bulldeg och nybakat bröd. Jag börjar känna mig bubblig och skrattig. Förklarar att ”Jag känner mig som en liten busig svamp!” och att ”Jag känner mig som ett monster som krupit ut ur en grotta och sett solen för första gången, eller som en puppa som just kläckts till en fjäril.”Oskar bara garvar åt allt det jag säger. Pelle går ett 20tal meter bakom oss på skogsvägen och plockar blommor, eftersom de är så vackra.
Vi kommer fram till busshållplatsen och slänger oss i gräset. Ängen omkring mig är den vackraste ängen i världen, gräset är mjukt och detaljerat till atomer. Jag får örnblick och kan se vartenda löv på alla träden i hela skogen. Pelle, Oskar och jag ligger och garvar hysteriskt i gräset i en halvtimme och förundras över världens skönhet. Garvar oss igenom hela bussresan till centralen.
När garvet tagit slut börjar vi slås av hur konstig världen är igen. Den är inte längre bara vacker utan också främmande och farlig. Fast besluten om att jag ska åka hem och sova delar vi på oss, Pelle åker hem till sig och Oskar och jag går till samma tåg. När vi väntar på tåget inser jag att jg trippar hårdare än vad jag tror. Asfalten börjar tranformeras till spiralmönster och blommor. Jag börjar känna mig flytande. Världen känns klibbig och slimegrön. När jag sitter på tåget inser jag att jag inte kan komma hem så här, mina föräldrar är hemma och förmodligen vakna (klockan är 9 på morgonen)
Oskar vill hämta sin bil och köra hem men jag förbjuder honom. Det slutar med att vi åker buss hem till honom istället, eftersom hans föräldrar är bortresta.
Väl hemma hos honom får vi i oss lite vatten och hallonkräm, sätter på en Pink Floydskiva och bestämmer oss för att flyta med trippen. Efter en halvtimme börjar Oskar må dåligt och går och lägger sig och sover. Jag försöker men det är omöjligt. Färgerna blir bara starkare och starkare och det är lika ljust när jag blundar som när jag har ögonen öppna. Sitter och garvar för mig själv och vandrar runt planlöst i Oskars hus. Äter lite kräm och kollar på hur tapeterna smälter ihop och snurrar runt.
Klockan 11:00 vaknar Oskar och han känner sig normal igen, förutom att han har drabbats av en extrem ångest och vill ringa sina föräldrar och erkänna allt. Jag försöker spela så normal som möjligt och vill inte erkänna att jag trippar hårdare än jag gjort under hela natten. Bestämmer mig för att åka hem till Pelle som är ensam i sin lägenhet och se hur det är med honom. Under tiden jag trippat hemma hos Oskar har jag fört en lång sms-konveration med honom och han verkar vara lika utflippad som mig.
Smsen:
Jag: Känner du samma som jag?
Pelle: Helt jävla sjukt
Pelle: Så sjukt jävla häftigt
Pelle: jag vill göra det tillsammans
Pelle: Färgerna sliter in
Pelle: Jag skickar en nurrande spiral till dig. Syns den?
Jag: Haha ja den kommer ut ur skärmen
Pelle: Allting dansar inuti. Jag är inuti dig dansar.
Jag: Känner mig lite ead i kroppen. Ryser. Känner du?
Pelle: Nej. Detta är en helt ny dimension
Pelle: Allting jag vill ska hända, det händer inuti min kropp hela tiden
Jag. Det känns som att min hjärna halkar på regnbågslime ner i en hundmatsskål
Pelle: Som att försöka hålla i sig i färglatt slime
Jag: Känner mig som slemmig graffiti uppspydd på en vägg
Pelle: Graffiti är det. Kletigt på väggarna i en brunn på väg ner till alla mönster och former och färger som finns
Jag: Jag vill inte trippa själv
Pelle: det är värdelöst att vara själv. Det här blir bara sjukare för varje sekund haha sinnes
Pelle: jag undrar om det är jag som målar kletet eller kletet som målar mig?
Jag: Det känns som aliensnor eller rymdklet tar över allt
Pelle: Haha bara för det börjar det poppa upp skämtaliens överallt haha.
Pelle: blunda andas och ta och känn på din kropp
Pelle: allt som behövs finns här
Pelle: fågelungar pickar på mig haha det kittlas
Pelle: Jag undrar hur det skulle känna att göra något viktigt just nu
Pelle: gå in på msn och betrakta dina vännr. Se hur små dom är.
Jag: Vad ska man äta för att få det att sluta?
Pelle: vet inte har försökt men bara spyr upp allt
Lyckas ta mig till bussen. Nu väntar en timmes lång resa innan jag är framme vid Pelles lägenhet. Klockan är tolv på söndagsmorgonen, mina pupiller är stora som tefat och jag är fortfarande insmetad i UV-färg från ravet samma natt. Tänker att ”klarar jag bussresan klarar jag tågresan.. och klarar jag tågresan klarar jag tunnelbaneresan.. och klarar jag den är jag i säkerhet.”
Jag vet inte riktigt vad det är jag försöker hålla tillbaka. Det känns som att jag försöker hålla ihop hjärnan från att splittras, hålla ihop kroppen från att slitas i atomer. Försöker krampaktigt hålla mig kvar i verkigheten. Känner mig inte längre som en människa, känner mig som en bokstav eller ett matematiskt tal eller ett pussel. Så fort jag sitter still sjunker jag in i mina tankar. Det känns som att regnbågsfärgat rymdklet håller på att ta över min kropp. Som sagt känner jag mig som allt utom en människa, känner mig mer lik ett par glasögon eller en bil än mig själv.
Sitter och skakar och svettas hela resan. Folk kollar på mig och jag förstår att de ser att jag är påverkad. Tror att jag håller på att bli galen av att försöka hålla mig fast vid verkligheten, känner mig som att å fort jag mister koncentrationen kommer verkligheten splittras i miljoner pusselbitar som aldrig kommer gå att sätta ihop igen. Känns som att jag sitter och håller in en kosmisk rymdspya som när som helst kommer komma ut ur min hjärna. På något sätt lyckas jag i alla fall ta mig till lägenheten, kastar mig på Pelles säng och släpper ut allt.